Rad konopnej varešky

Žiaci našej školy sa zúčastnili súťaže o najlepší recept z konopných surovín pod názvom „Rad konopnej varešky“. Súťaž bola vyhlásená v rámci projektu v Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu športu a mládeže podporeného BSK.

Projekt „Konopný dvor“ žiakom približuje širokospektrálne využitie konopy siatej. Súťaž vyhlásilo OZ EIC Konopný dvor, Viničné, zastúpené projektovou manažérkou Ing. Mirkou Slávikovou.

Súťaž sa konala 30. novembra 2017 a bola súčasťou slávnostného otvorenia školiaceho a konzultačného centra na Galvaniho 8, ktoré bolo vybudované rovnako s podporou projektu BSK.

Za našu školu sa zúčastnili študenti IV. PH: Karina Bergendiová, Claudia Kramáriková, Rebeka Mikušová a Samuel Šafránek.

Títo študenti spolupracujú s občianskym združením Konopný dvor už dlhšiu dobu. Sú úspešnými riešiteľmi dvoch prác stredoškolskej odbornej činnosti: „Konopný catering“ a „Návrat konopy siatej na naše polia“,  ktoré úspešne prezentovali po víťazstve
na krajskom kole aj na celoštátnej úrovni.

Rovnako výsledky svojich prác SOČ prezentovali aj na 3. Medzinárodnej konopárskej konferencii: „Vypestuj si svoj domov“  v Kongresovom centre SPU Nitra. Medzinárodná konferencia sa konala pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Konferenciu oficiálne otvoril MVDr. Gabriel Csicsai, PhD., štátny tajomník  Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorého výrobky a prezentácia našich žiakov mimoriadne zaujali. V spoločnom rozhovore s riaditeľom školy PaedDr. Jozefom Horákom a našimi študentami vyjadril ocenenie činnosti našej školy.

Na „Konopnej vareške“ študenti súťažili so svojimi kreatívnymi receptami s použitím konopných surovín: cesnaková nátierka s konopnými semienkami, kokosky, grilážky a ovocné smoothie. Súťažili ako družstvo, svoje vystúpenie ozvláštnili prezentáciou a praktickými ukážkami svojich výrobkov.

Členmi hodnotiacej poroty boli nezávislí konzultanti:

  • Václav Říha - HEMP Production, najväčší producent konopných surovín v ČR
  • Ivan Bašňák - prvý producent konopných surovín na Slovensku
  • Miriam Sláviková - OZ EIC - projektová manažérka Konopný dvor

Naši študenti získali 1. miesto za recept na nátierku a 3. miesto za recept na kokosky. 2. miesto obsadili študenti zo súkromnej strednej školy HOST.

 

Ing. Gabriela Sládečková