aj-cestujuci-vo-verejnej-doprave-sa-mozu-zapojit-do-kampane-„do-prace-na-bicykli“

Aj cestujúci vo verejnej doprave sa môžu zapojiť do kampane „Do práce na bicykli“

Spoločnosť ARRIVA, ako líder verejnej osobnej dopravy na Slovensku, pozýva svojich cestujúcich, aby sa do 7. júna zaregistrovali do tohtoročnej kampane „Do práce na bicykli“ (DPNB), podporili svojho zamestnávateľa, mesto, obec alebo kraj v celoslovenskej súťaži a zároveň prispeli k znižovaniu uhlíkovej stopy a boju proti klimatickej zmene. Aj tí, ktorí dochádzajú do práce verejnou dopravou, sa totiž môžu zapojiť do celoslovenskej súťaže a vyhrať jednu z troch cien.

Cieľom podujatia „Do práce na bicykli“, ktoré bude prebiehať od 1. do 30. júna, je podporiť ekologickú dopravu, ku ktorej patrí aj verejná osobná doprava. Do celoslovenskej súťaže sa preto môžu okrem cyklistov zapojiť aj tí, ktorí počas júna absolvujú aspoň 2/3 jázd do práce alebo z práce mestskou či prímestskou dopravou. Súťažiacemu, jeho tímu, mestu aj kraju sa pripočítava ušetrené CO₂, takže účastníci nielen zlepšujú uhlíkovú stopu seba a svojho tímu, ale zvyšujú aj šance na celkové víťazstvo ich miestnej a regionálnej samosprávy.

„Pozývame našich cestujúcich, aby sa aj oni aktívne zapojili do kampane DPNB a budeme naďalej podporovať všetkých našich kolegov a kolegyne, ktorí do práce dochádzajú na bicykli a aktívne tak prispievajú ku kvalite životného prostredia. Do kampane sa každoročne prihlási niekoľko tímov ARRIVA z celého Slovenska a my sme na našich kolegov patrične hrdí. Spoločnosť ARRIVA je európskym lídrom v dopravných riešeniach, ktoré znižujú emisie CO₂ a zavádzajú nové bezuhlíkové technológie. Aj na Slovensku v spolupráci s objednávateľmi verejnej dopravy neustále modernizujeme náš vozidlový park, pretože nám záleží na životnom prostredí a budúcnosti našej planéty. Podieľali sme sa tiež na spustení prvého plne funkčného systému zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharingu, ktorý dnes úspešne prevádzkujeme v Žiline pod názvom BikeKIA, pričom pripravujeme jeho rozšírenie do ďalších slovenských miest. Zároveň práve v tomto období postupne otvárame sezónu cyklobusov v Bratislavskom, Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji,“ povedal Peter Stach, hovorca spoločností ARRIVA na Slovensku.

Do súťaže „Do práce na bicykli“ sa môžu prihlásiť dvoj- až štvorčlenné tímy z rovnakej firmy, inštitúcie či školy, so sídlom alebo pracoviskom v niektorom z miest a obcí, ktoré sa zapojili do kampane. Členky a členovia týchto tímov budú v priebehu mesiaca jún využívať na cestu do práce prioritne bicykel alebo verejnú dopravu a budú zapisovať najazdené kilometre do elektronickej evidencie. Zamestnanci pracujúci z domu (tzv. home office) si budú zapisovať svoje „obvyklé“ cesty do práce, ktoré by absolvovali v prípade, že by pracovali na svojom bežnom pracovisku. Súťaže sa môžu zúčastniť aj tímy študentov z rovnakej školy. V prípade zamestnancov, ktorí budú na cestu do práce využívať verejnú dopravu alebo pôjdu pešo, sa súťažiacemu mestu pripočítava iba objem ušetreného CO₂, nie počet prejdených kilometrov.

Registrácia tímov je možná až do 7. júna 2023 na webovej stránke www.dopracenabicykli.eu, ktorá obsahuje podrobné informácie o kampani a pravidlá súťaže.