bratislavske-legendy:-zeleznu-studnicku-v-noci-obchadzaju-duchovia-zalubencov

Bratislavské legendy: Železnú studničku v noci obchádzajú duchovia zaľúbencov

Stará bratislavská legenda hovorí, že ak sa budete v noci prechádzať v okolí mlyna Klepáč, môžete stretnúť líšku s ľudskou tvárou a zajaca v poľovníckom klobúku. Tieto zvláštne stvorenia sú duchovia zaľúbencov, ktorí nemohli byť spolu a v lesoch čakajú na vyslobodenie. Volali sa Anička a Janko a toto je ich príbeh.

V čase, keď známy mlyn blízko potoka Vydrica zažíval najlepšie časy, v ňom bol mlynárom istý Klepáč. Bol pyšný na svoje remeslo, ale aj na krásnu dcéru Aničku. Záujem o ňu mali mládenci zo širokého okolia a zaľúbil sa do nej aj mladý poľovník. Aničke sa tiež páčil a rodičom jedného dňa povedala, že si za manžela vybrala práve Janka. Klepáčovci však tento vzťah neschvaľovali, pretože mali pre krásnu dcéru pripravenú „lepšiu“ partiu a chceli, aby ich budúci zať poznal ich slávny mlyn a vedel prebrať jeho chod. Mladí zaľúbenci však prísnych rodičov nepočúvali a stretávali sa tajne.

Mlynár Klepáč ich stretnutia odhalil v zime, keď našiel stopy v snehu a Aničke Janka okamžite zakázal. Mládenec sa však nechcel vzdať a rozhodol sa, že sa na Štedrý večer vyberie popýtať Aničku za ženu. Nazdával sa, že mlynárom práve v tento deň obmäkčí srdce a ich vzťah schvália. Prekvapivo však táto neželaná návšteva nenahnevala prchkého mlynára, ale mlynárku, mamu Aničky. Zaľúbencov na mieste prekliala. Odvtedy behá po lesoch v okolí Janko v podobe zajaca s poľovníckym klobúkom a Anička ako líška s tvárou krásneho dievčaťa. Vidieť ich môžete každú zimu, špeciálne v noci z 24. na 25. decembra.