chorobnost-na-akutne-respiracne-ochorenia-aj-na-chripku-klesla

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia aj na chrípku klesla

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v prvom kalendárnom týždni 2023 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom na Slovensku klesla o 3,5 percenta. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia bol pokles o 11,1 percenta. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.

Epidemiológom počas týždňa nahlásili 47.596 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali opäť v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Žilinskom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2229 osôb.

Ako chrípku a CHPO nahlásili 8534 ochorení, čo predstavuje 17,9 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola v Trnavskom kraji, najnižšia v Košickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola tiež vo vekovej skupine do piatich rokov.

V prvom kalendárnom týždni 2023 bolo hlásených 12 prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia z Košického, Banskobystrického a Trnavského kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny bolo hlásených celkovo 75 prípadov ochorenia SARI.

Zdroj: TASR