cyklovylet-za-historiou:-z-race-k-stefanikovej-mohyle

Cyklovýlet za históriou: Z Rače k Štefánikovej mohyle

K mohyle Milana Rastislava Štefánika vedie z Rače krásna cyklotrasa. Urobte si výlet a spomeňte si na jednu z najvýznamnejších osobností našej histórie.

Milan Rastislav Štefánika za svoj krátky život spravil veľa pre tie naše. Odvážne bojoval za slobodu a jeho činy viedli k vzniku Československa. Pomohol nám k novým hraniciam aj národnej hrdosti.Bol však nielen dôležitý z hľadiska našej histórie, ale aj nesmierne zaujímavou osobnosťou. Bol vzdelaný, scestovaný, mal vášeň pre astronómiu a vedu a jeho politické myšlienky boli moderné, ba až vizionárske. V srdci Slovákov má výnimočné miesto, minulý rok zvíťazil v celonárodnej ankete o Najväčšieho Slováka. Pre mňa bol vzorom výborného európskeho politika,“ povedal o tejto výnimočnej osobnosti predseda BSK Juraj Droba.

Trasa vedie z bratislavskej Rače cez Svätý Jur do Ivanky pri Dunaji. Dĺžka je 15,6 km, prevýšenie 70 m a asfaltový povrch je vhodný pre všetky typy bicyklov. Trasa je ľahká a zvládnete ju vrátane prehliadky mohyly za asi 2 a pol hodiny.

Podrobný popis trasy:

  • Trasa tohto výletu začína v bratislavskej Rači, pri kruhovom objazde na námestí Andreja Hlinku. Ulicou Pri vinohradoch sa dostaneme až k obratisku električiek na konci Rače a miestnou komunikáciou ponad hlavnú cestu pokračujeme mierne zvlneným terénom ponad výstavbu diaľnice D4, a popri vinohradoch do Svätého Jura.
  • Tesne pred Svätým Jurom sa po pravej strane objaví Pustý kostolík, na ľavej strane zas cyklistické odpočívadlo zo slnečnými hodinami. O kúsok ďalej na ľavej strane je pekná moderná svätojurská kalvária a pri ceste ležia protivojnové zátarasy z 2. svetovej vojny. O pár desiatkach metrov prídeme na križovatku, kde odbočíme doprava a prejdeme podjazdom popod hlavnú cestu Bratislava – Pezinok.
  • Za podjazdom pokračujeme priamo, prejdeme ďalším podjazdom popod železničnú trať, zabočíme doprava a pokračujeme stále priamo, až prejdeme mostom ponad Šúrsky kanál, a odbočíme na cyklistický chodník doprava a kopírujeme Šúrsky kanál až ku križovatke v Ivanke pri Dunaji.
  • Počas tejto časti trasy sa dá z nej odbočiť a pozrieť si Šúrsky rybník s početným vodným vtáctvom,  štrkovisko Panónsky les, neďalekú kaplnku v Panónskom lese, kaštieľ v Ivanke pri Dunaji, z cyklotrasy vidieť  aj časť letiska M.R. Štefánika.
  • Po cyklistickom chodníku , ktorý neskôr prejde na hrádzu Šúrskeho kanála pokračujeme stále priamo, prechádzame pod mosty ciest, diaľnice či železnice a prídeme až k mostu v Ivanke pri Dunaji. Tu odbočíme na most  doprava a pokračujeme cez nový diaľničný most ponad diaľnicu D4, ďalej za mostom po cyklistickom chodníku až na parkovisko pri mohyle M.R. Štefánika.
  • Na parkovisku odbočíme doľava a po peknej aleji prídeme priamo k mohyle M.R. Štefánika. Okolo mohyly sa vinie obdĺžnikový val, lemovaný stromoradím.
Rača, Námestie A. Hlinku
Rača, kostol
Malokarpatské vinohrady pri Rači
Cyklotrasa ponad diaľnicu D4
Pustý kostolík, Svätý Jur
Cykloodpočívadlo pri kostolíku
Kalvária, Svätý Jur
Šúrsky kanál, alej topoľov
Cyklotrasa pri Šúrskom kanáli
Štrkovisko, Panónsky les
Kaplnka v Panónskom lese
Cyklotrasa s cyklolávkou pri Vajnoroch
Cyklotrasa pri Šúrskom kanáli
Cyklotrasa pri Ivanke pri Dunaji
Parkovisko pri Mohyle
Štefánikova mohyla