do-cyklistickeho-neba-odisiel-olympionik-anton-tkac

Do cyklistického neba odišiel olympionik Anton Tkáč

Športovec, olympijský víťaz 1976 v šprinte dráhových cyklistov a trojnásobný účastník na olympijských hrách zomrel vo veku 71 rokov.

V drese Československa sa stal olympijským šampiónom, keď v Montreale 1976 triumfoval v šprinte v dráhovej cyklistike. V rovnakej disciplíne sa stal v rokoch 1974 a 1978 aj majstrom sveta. V rokoch 2001-2011 pracoval ako prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC). Informáciu zverejnil Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) na svojej oficiálnej stránke.

Tkáč štartoval pod piatimi kruhmi trikrát. Okrem Montrealu aj v Mníchove 1972 a v Moskve 1980, kde pri obhajobe zlata v šprinte skončil tesne pod stupňami víťazov na 4. mieste. Pri svojom triumfe v Kanade zdolal vo finále Daniela Morelona z Francúzska 2:1 na jazdy. „Je to najkrajšia spomienka. Cieľom každého športovca je vyhrať na MS a niektorí majú aj to šťastie, že vyhrajú na olympijských hrách. Je to veľmi dobrý pocit a vtedy človek vidí, že tá námaha stála za to. S Morelonom sme boli veľmi dobrí priatelia, pretože sme sa celý rok stretávali na Veľkých cenách. Tie naše stretnutia boli vždy také, že raz vyhral on a raz som vyhral ja. V Montreale som sa dostal do veľmi dobrej formy a on aj vtedy priznal, že keby bol aj v životnej forme, tak by ma nezdolal. Ten rok som nemal žiadne zranenie, žiadnu chorobu, všetko išlo ako hodinky a mal som takú výkonnosť, že som si niekedy myslel, že mám krídla,“ uviedol v dávnejšom rozhovore pre TASR Tkáč.

Na svetových šampionátoch triumfoval taktiež v Montreale (1974) a aj v Mníchove (1978). Z podujatia si priviezol aj bronz, keď ako 19-ročný obsadil 3. priečku na pevnom kilometri na MS v Leicesteri 1970.

Tkáč ihneď po olympiáde v Moskve presedlal na dráhu trénera. „Viedol som družstvo šprintérov. Dosiahol som s nimi niekoľko titulov majstrov sveta a dve bronzové medaily na olympiáde. Mal som to šťastie, že s väčšinou tých chlapcov som aj pretekal. Zo dňa na deň som zosadol z bicykla a bol som ich trénerom,“ zaspomínal si.

Počas jeho kariéry ho dvakrát vyhlásili Športovcom roka v Československu a to v rokoch 1976 a 1978. V ankete o najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia obsadil v roku 2000 druhé miesto za krasokorčuliarom Ondrejom Nepelom. Tkáč mal dlhšiu dobu zdravotné problémy, tento rok podstúpil operáciu srdca, no podľa SOŠV sa jeho stav aj naďalej komplikoval.

Za svoju činnosť získal Cenu Samuela Zocha, ktorú udeľuje Bratislavský samosprávny kraj. Vyznamenanie mu osobne odovzdal koncom augusta 2022 predseda BSK Juraj Droba.

Anton Tkáč (30. 3. 1951 – 22. 12. 2022)

Športovec, olympijský víťaz 1976 v šprinte dráhových cyklistov, trojnásobný účastník OH. Bicyklovať sa naučil ako dvojročný, v roku 1976 zvíťazil na Olympijských hrách v Montreale v šprinte dráhových cyklistov, je trojnásobným účastníkom OH a trojnásobným majstrom sveta. Bol športovcom roka 1976 a 1978 v bývalom Československu, v roku 2000 sa umiestnil druhý v ankete o najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia. Po skončení aktívnej činnosti bol trénerom Dukly Trenčín a slovenskej reprezentácie, 10 rokov viedol Slovenský zväz cyklistiky. Je držiteľom Zlatých kruhov Slovenského olympijského výboru a ocenenia „Šport a výnimočnosť“ 2003 od Medzinárodného olympijského výboru.

Zdroj: TASR
Foto: Monika Kováčová (BSK)