eudaimonia.-svet,-v ktorom-maju-vsetci-mladi-ludia-prilezitost-byt-najlepsi

Eudaimonia. Svet, v ktorom majú všetci mladí ľudia príležitosť byť najlepší

Dvanásť študentov Obchodnej akadémie na Račianskej ulici začalo jarné prázdniny veľmi netradične. Prvé tri dni prázdnin strávili opäť v škole. Nie, neboli po škole, ale rozhodli sa svoj voľný čas venovať sebarozvoju účasťou na prvej časti interaktívneho rozvojového medzinárodného programu Eudaimonia – Objav svoj potenciál.  

Aktiváciu možností, zdrojov, celého potenciálu človeka, rozkvet ľudskej osobnosti, nazvali starovekí filozofi Eudaimonia  – Ευδαιμονια

Podstatou a hlavnou myšlienkou Aristotelovej Eudaimonie je objavenie zmyslu života, jeho naplnenie a šťastie v každej oblasti. 

Program vychádza z učenia starovekých filozofov, ale je založený predovšetkým na využití poznatkov moderných vied ako kognitívna veda a pozitívna psychológia. Zameriava sa na rozvoj zručností, ktoré mladí ľudia potrebujú v 21 . storočí. 

Účastníci sa venovali sebapoznávaniu a posilneniu sebavedomia, poznaniu silných a slabých stránok vlastnej osobnosti ale aj vlastnej generácie – generácie Z, emočnej inteligencii, či empatii. To všetko prostredníctvom sebapoznávacích testov, kreslenia, prezentácií a najmä diskusií. Zdieľanie myšlienok, diskusie vo dvojiciach, malých, aj väčších skupinách, poznanie vlastnej osobnosti ale aj osobnosti druhých, zistenie, že všetci riešia rovnaké, alebo aspoň veľmi podobné problémy bolo pre nich objavné, ale veľmi upokojujúce. Vyzdvihli príjemnú tvorivú atmosféru a vytvorenie bezpečného miesta, kde mohli všetci otvorene zdieľať svoje názory.

Za všetko hovoria názory študentov: 

„Zabudla som na mobil, a to sa mi páčilo!“ 

„Nebolo by na škodu, keby program zažilo viac ľudí, kľudne by som ho odporučila všetkým mladým aj straším ľuďom.“

„Prístup školiteľov bol veľmi profesionálny, až som sa niekedy cítil ako vo filme.“

„Nie je to program pre ľudí, ktorí radi dostávajú informácie na tácke ale pre tých, ktorí skúmajú a hľadajú, sú otvorení poznávaniu a radi sa o sebe dozvedia niečo nové alebo sa uistia v tom, čo o sebe už vedeli. Ak ste otvorení poznávaniu, v tomto programe určite nájdete niečo nové.“

Program viedli dvojjazyčne, anglicko-slovensky dvaja skúsení tréneri – profesionáli v rozvoji osobností – Erika Falťanová a samotný autor  programu, Dimitris Mavromatis z Grécka. Pridanou hodnotou bolo takto aj možnosť zdokonalenia angličtiny účastníkov cez nové výrazy a slovnú zásobu. 

Tento program bol pilotným programom, prvým na Slovensku a veľká vďaka patrí podpore Bratislavského samosprávneho kraja, aj vďaka ktorému sa program mohol uskutočniť.

Veľká vďaka patrí riaditeľke Obchodnej akadémie, Márii Mydlovej a vedeniu školy, aj učiteľom, ktorí umožnili program študentom predstaviť.

Bola to prvá časť pod názvom Objav svoj potenciál. Druhá časť, ktorú na ňu priamo nadväzuje je Pozitívny eudaimonický leadership.  Tí, ktorí zažili prvú časť, už vedia, na čo sa majú tešiť. „Je to úžasný spôsob, ako spoznať samých seba, svoje ciele, vlastnosti.“