hlasujte-za-kastiel-v-modre-v-sutazi-o-najkrajsie-obnovenu-pamiatku-fenix

Hlasujte za Kaštieľ v Modre v súťaži o najkrajšie obnovenú pamiatku Fénix

Župný kaštieľ v Modre sa uchádza o cenu Fénix za najkrajšie obnovenú kultúrnu pamiatku. Zapojte sa do hlasovania aj vy na tejto adrese:

https://www.kpr-fenix.sk/hlasovanie/pribeh/kastiel-v-modre

Komplexnú obnovu historickej kultúrnej pamiatky realizoval Bratislavský samosprávny kraj v rokoch 2018 až 2022. Kaštieľ sme pre verejnosť otvorili na jeseň minulého roka.

Súťaž o cenu Fénix organizuje Nadácia SPP a hlasovať je možné do 5. apríla 2023.

„Donedávna schrátraný kaštieľ sme obnovili do podoby, ktorú si táto unikátna historická pamiatka zaslúži. Obnovili sme strechu, okná a historickú fasádu. Komplexnou obnovou prešli aj vnútorné priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrne i vzdelávacie aktivity. Sú bezbariérové s moderným vybavením a každá miestnosť bude mať iné zameranie, čím podporíme aj tradičné remeslá, lokálne produkty i gastronómiu. Vlajkovou loďou celého projektu je vytvorenie digitálno-dokumentačného centra so študovňou. Vďaka digitalizácii zachováme kultúrne bohatstvo Malokarpatska a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel. Snahou BSK je tak harmonicky prepojiť inovácie s tradíciami. Rovnako pripravujeme aj kompletnú revitalizáciu záhrady,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Takto to vyzeralo na slávnostnom otvorení:

Pre verejnosť bol kaštieľ oficiálne otvorený v sobotu 8. októbra od 10.00 do 17.00 hod. Návštevníci si mohli prezrieť zrekonštruované priestory kaštieľa a vďaka prehliadke nazrieť do miestností, v ktorých videli výstavu krojov, nábytku, šperkov, drotárstva. Rovnako tam našli aj praktické ukážky skladania čipky alebo práce s hlinou. Deti potešilo divadelné predstavenie, vystúpenie mladých hudobníkov, výtvarné dielne či tetovačky s regionálnymi motívmi. Na nádvorí si okrem občerstvenia mohli návštevníci otlačiť svoj pamätný list s motívom zo vzorkovnice Heřmana Landsfelda. Nazrieť bolo možné aj do vlajkovej lode kaštieľa, a to digitalizačno-dokumentačného pracoviska a študovne, kde sú okrem prehliadky pripravené aj ukážky digitalizácie.

Rekonštrukcia kaštieľa je projektom HERITAGE SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko. Celkové náklady dosiahli 2 720 000 eur. Náklady na rekonštrukciu kaštieľa a záhrady boli 2 400 000 eur a interiérové vybavenie 320 000 eur. Z operačného programu Interreg SK/AT v rámci projektu Heritage získal BSK externé zdroje na rekonštrukciu kaštieľa a záhrady vo výške dva milióny eur.