lekar-kraja-tomas-szalay:-ustupky-nemocnicnym-lekarom-zabudli-na-vseobecne-ambulancie.-kto-bude-liecit?

Lekár kraja Tomáš Szalay: Ústupky nemocničným lekárom zabudli na všeobecné ambulancie. Kto bude liečiť?

Podľa lekára Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Tomáš Szalay nemocniční lekárski odborári podrazili nohy ambulantnej sfére a zasadili jej podpásovku.

Pripomenul, že všeobecných lekárov je málo, aj pre dospelých, aj pre deti a výchove nových všeobecných lekárov stojí v ceste mnoho bariér. Niektoré z nich mal odstrániť rezidentský program. Ide o štátom dotované pracovné miesta lekárov, ktorí sa pripravujú najmä na atestáciu zo všeobecného lekárstva a pediatrie.

„Za necelú dekádu fungovania sa z tohto programu stal trhací kalendár. Stále sa menili jeho podmienky, čo neprospievalo jeho atraktivite. A keď už to v posledných rokoch vyzeralo ako-tak funkčne, tak od prvého januára prichádzajú opäť zmeny, lebo tak si to praje Lekárske odborové združenie (LOZ),“ vysvetlil Tomáš Szalay, lekár BSK.

Spolu s požiadavkami na vyššie platy si podľa Szalaya nemocniční odborári presadili okamžitú zmenu spôsobu výchovy rezidentov. Kým doteraz sa mohli budúci všeobecní lekári a pediatri zamestnať vo všeobecnej ambulancii, odkiaľ chodili na cirkulácie, po novom sa budú môcť zamestnať len v nemocnici. To znamená, že tí, čo sú dnes rezidentmi v ambulanciách, majú od 1.1. 2023 „padáka“.

Dohodu vlády s LOZ označuje Tomáš Szalay ako dohodu o bezpodmienečnej kapitulácii. Nikto okrem nemocničných lekárov nič nezískal a ministerstvo zdravotníctva si pri tom nechalo roztrhať koncepciu rezidentského programu i koncepciu všeobecného lekárstva a primárnej pediatrie. A to bez diskusie, argumentov, vedomia tých, ktorých sa to týka a navyše za 24 hodín schválené.

„Je to hanebný prístup k tvorbe legislatívy. Slovenské zdravotníctvo neskutočne trpí a dopláca na nestabilitu spôsobenú nekoordinovanými politickými rozhodnutiami. LOZ k tomuto teraz prispel. Táto požiadavka nebola urgentná, dala sa štandardne vydiskutovať, dali sa hľadať alternatívne riešenia. Som naozaj nahnevaný, lebo vo výsledku sa ešte viac zhorší situácia v primárnej sfére. Obávam sa zníženia počtu záujemcov o rezidentské štúdium, okresy ešte viac sčernajú a sčervenejú. A nemocnice získajú bezplatnú pracovnú silu, do ktorej výchovy sa im neoplatí investovať,“ priblížil Tomáš Szalay.

Aj Stratégia rozvoja zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji, ktorú vypracoval BSK, rátala so zriadením krajských rezidentských miest. Zmena zákona, ktorou si LOZ presadil vyššie platy, však túto úlohu z akčného plánu zrušila a to ani nie tri mesiace po jej prijatí.

Podľa lekára kraja by sa mohli ešte poslanci spamätať a paragraf zo zákona vypustiť skôr, než začne platiť. Parlament bude ešte hlasovať o jednom zdravotníckom zákone, kde by sa to mohlo zmeniť pozmeňovacím návrhom.

Pozrite si podcast Zdravotníctvo bez servítky s Tomášom Szalayom