linka-do-rakuskeho-hainburgu-bude-fungovat-od-septembra

Linka do rakúskeho Hainburgu bude fungovať od septembra

Bratislavský samosprávny kraj pripravuje obnovenie autobusovej linky z Bratislavy do Hainburgu. Spustená by mala byť v septembri. Do projektu sú zapojení aj ďalší partneri – Hlavné mesto SR Bratislava aj Dolné Rakúsko.

„Záleží nám na zlepšovaní mobility a života v prihraničnom regióne. Každý jeden cestujúci v autobuse znamená o jedno auto menej na cestách. Preto podporujeme cestovanie verejnou dopravou aj za hranicami kraja. Pomôže to odľahčiť preťažené cesty a v neposlednom rade je to aj ekologickejšie ako autami,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Autobusová linka do Hainburgu premávala do 14. novembra 2021 ako komerčná linka, predchádzajúci dopravca ju však z ekonomických dôvodov zrušil. Obnovená môže byť vďaka zmluve s novým dopravcom ARRIVA Mobility Solutions. Tá totiž umožňuje župe objednávať prímestskú autobusovú dopravu aj v tzv. „záujmovom území kraja“, čiže aj za hranicami kraja či dokonca štátu. Podmienkou Bratislavskej župy však bolo, že na jej prevádzku prispejú aj ďalší partneri. To sa aj podarilo a na financovaní budú participovať Hlavné mesto SR Bratislava a spolková krajina Dolné Rakúsko. Linka do Hainburgu bude súčasťou Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, ktorý zastrešuje spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava.

Prevádzka je plánovaná od začiatku nového školského roka, teda od 5.9.2022.