m-r-stefanik-bol-nielen-nasou,-ale-aj-europskou-autoritou-pripominame-si-104.-vyrocie-jeho-umrtia

M. R. Štefánik bol nielen našou, ale aj európskou autoritou. Pripomíname si 104. výročie jeho úmrtia

Za necelých 39 rokov stihol Milan Rastislav Štefánik prežiť niekoľko plnohodnotných životov. Stal sa významným astronómom, cestovateľom, vojenským pilotom, francúzskym generálom, ale predovšetkým spoluzakladateľom prvého československého štátu. Svoje etické a mravné krédo i lásku k svojmu národu zhrnul do troch slov, „veriť – milovať – pracovať“.

Na Slovensku si 4. mája 2023 pripomíname 104. výročie tragického úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností novodobých dejín a osobnosť svetového formátu – Milana Rastislava Štefánika.

Bol to uznávaný astronóm, vedec, politik, diplomat, generál francúzskej armády a spoluzakladateľ československého štátu. Trval na československej jednote vzhľadom na vtedajšiu situáciu Slovákov v Uhorsku a na vojnové ciele veľmocí. Štefánik vďaka svojmu spoločenskému vplyvu mal najväčšiu zásluhu na formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Z postu francúzskeho generála a neskoršieho československého ministra vojny reorganizoval československé jednotky na Sibíri. Dosiahol výnimočné výsledky vo všetkých oblastiach, ktorým sa venoval.

„Generál Milan Rastislav Štefánik patrí k najvýznamnejším osobnostiam našej histórie. Bol to vzácny človek s mnohými záujmami od vedy cez vojenskú službu až po diplomaciu a politiku. To z neho urobilo nielen našu, ale aj európsku autoritu. Bol jedným zo zakladateľov spoločného štátu Slovákov s Čechmi. Vždy stál na strane slobody a demokracie a vždy konal pre blaho svojho milovaného národa. Jeho odkaz zostáva stále aktuálny, nakoľko jeho inteligencia ho predurčila definovať množstvo múdrych rozhodnutí a výrokov, ktoré sú pre nás dôležité aj dnes – Národ, ktorý nepozná svoju minulosť a nectí si svoju históriu, nemá budúcnosť. Preto nezabúdajme na Milana Rastislava Štefánika. Nepovažujme za niečo zastaralé skladanie úcty jeho životu a dielu, ktoré nám do dnešných dní zanechal. Naopak – učme sa z jeho múdrosti a množstvo výziev dnešných dní dokážeme zvládať oveľa ľahšie,“ uviedol na pietnej spomienke Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Ďalšie fotografie z pietnej spomienkovej akcie nájdete kliknutím NA TENTO ODKAZ. Foto: BSK / Jana Šantavá

Havária lietadla

M. R. Štefánik tragicky zahynul pri leteckej havárii 4. mája 1919 v Ivanke pri Bratislave pri návrate do vlasti. Havária lietadla sa precízne nevyšetrila a úplne nevysvetlila. Podľa oficiálnych správ bolo príčinou zlé počasie, pričom počasie v ten deň bolo slnečno so slabým vetrom, technická porucha lietadla avšak škody spôsobené na stroji, veľké možnosti na núdzové pristátie a svedkami opisovaný výbuch viditeľný zo vzdialenosti vyše 10 km tomu nenasvedčuje a streľba Maďarov, pričom táto teória je veľmi nepravdepodobná.

Po roku 1920 začal pribúdať počet pamätníkov M. R. Štefánika doma i vo svete. Na Slovensku ich máme približne 80 a vo svete okolo 30 sôch. Okrem pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ jeho meno nesú kultúrne stánky, školy, námestia, ulice, parky. Je priblížený v literárnych, filmových a hudobných dielach; jeho podobizeň je nielen na obrazoch, ale aj na známkach, medailách, bankovkách, odznakoch.

V Pamätnej izbe M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji nájdete mnohé útržky z jeho neuveriteľného života.