medzinarodne-letecke-dni-v-kuchyni-pri-malackach

Medzinárodné letecké dni v Kuchyni pri Malackách

Na letisku Kuchyňa v Malackách začal v sobotu 27. augusta 11. ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF. Podujatie odštartovali prelety viacerých strojov našich vzdušných síl a letky ministerstva vnútra.

Sobotňajšie ráno bolo upršané. So začiatkom programu o 10:00 sa však vyčasilo a návštevníci si mohli vychutnať zahraničnú i domácu vojenskú a civilnú leteckú techniku, vynikajúcu skupinovú či sólo akrobaciu a svoju techniku predstavili aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

Pri účasti deviatich krajín – Slovenska, Česka, USA, Veľkej Británie, Turecka, Maďarska, Talianska, Nemecka i Poľska – bolo z čoho vyberať. Diváci si vychutnali aj predstavenie vzdušných síl Spojených štátov. Predviedli sa s modernými stíhačkami F-22 Raptor. „Tieto stroje sa doteraz na žiadnych stredoeurópskych leteckých dňoch nezúčastnili, predstavili navyše aj protiraketový systém PATRIOT,” uviedol riaditeľ MLD SIAF a SLLA Hubert Štoksa.

Stíhačky F-22 Raptor sú označované aj ako najlepšie nadzvukové bojové lietadlo planéty. Slúži najmä na boj vo vzdušnom priestore, je schopné útočiť na pozemné ciele, zvláda elektronický boj aj špionážne misie. Zažiť ho pri leteckej i statickej ukážke na SIAF-e bolo možné iba v sobotu.


Rozlúčka s MiG-29

Po ich dlhoročnej službe pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky sa návštevníci SIAF-u rozlúčili so stíhačkami MiG-29. „Je to krásny, silný a obratný stroj, za ktorým sa obzeral každý odborník i fanúšik letectva. Je to lietadlo, ktoré vo svojej dobe konečne vyrovnalo výkon západných a východných strojov,“ hovorí bývalý pilot MiG-29 a výkonný riaditeľ podujatia Ivan Hůlek.

Jedinečná ukážka štyroch kusov MiG-29 ohúrila všetkých prítomných. Piloti predviedli náročné manévre a každý fanúšik letectva si prišiel na svoje. Nakoniec prešli stroje cez slávnostnú vodnú bránu. Rozlúčkový prelet si návštevníci užijú na SIAF-e 2022 aj v nedeľu. Ozbrojené sily Slovenskej republiky si toho navyše pripravili ešte oveľa viac.

Zdroj: siaf.sk
FOTO: TASR, SIAF