mesto-rusi-prevadzku-bodu-prveho-kontaktu-a-podpory-na-hlavnej-stanici

Mesto ruší prevádzku Bodu prvého kontaktu a podpory na hlavnej stanici

Mesto končí prevádzku takzvaného Bodu prvého kontaktu a podpory na hlavnej železničnej stanici v Bratislave. Dôvodom je klesajúci počet utečencov z Ukrajiny, ktorí potrebujú pomoc priamo na stanici. V exponovaných časoch im však bude k dispozícii mobilný tím občianskeho združenia Tenenet. Mesto všetku svoju pomoc sústreďuje do Asistenčného centra pomoci na Bottovej ulici. Informuje o tom na sociálnej sieti.  

„Posledné týždne ukázali, že počet prichádzajúcich ľudí, ktorí potrebujú pomoc priamo na hlavnej stanici, výrazne klesá a predovšetkým sa menia oblasti, s ktorými potrebujú najčastejšie pomôcť,“ konštatuje bratislavský magistrát.

Kým na začiatku poskytovali dobrovoľníci najmä informácie týkajúce sa ubytovania, dočasného útočiska či možnosti právnej a psychosociálnej podpory, občerstvenia a prenocovania, v súčasnosti prevažujú otázky týkajúce sa možností cestovania či vlakových spojení. Mesto preto Ministerstvu dopravy a výstavby SR a ŽSR odporučilo na hlavnú stanicu i ďalšie dôležité dopravné uzly zabezpečiť pracovníkov, ktorí ovládajú ukrajinský jazyk.

„V exponovaných časoch, keď budú prichádzať vybrané vlakové spojenia, bude v priestore na hlavnej vlakovej stanici pôsobiť mobilný tím Tenenet, pripravený ľudí nasmerovať na Bottovu, či poskytnúť všetky ďalšie dôležité informácie,“ ubezpečuje hlavné mesto.

Bod prvého kontaktu a pomoci zriadilo hlavné mesto v spolupráci so Železnicami SR, Ligou za ľudské práva, Ministerstvom vnútra SR a iniciatívou Kto pomôže Ukrajine. Za takmer tri mesiace fungovania v ňom pomohli viac ako 37.000 utečencom z Ukrajiny.

Zdroj: TASR