na-bratislavskom-hrade-pribudne-bronzove-susosie-sv.-cyrila,-metoda-a-gorazda

Na Bratislavskom hrade pribudne bronzové súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda

V areáli Bratislavského hradu pribudne viac ako štvormetrové bronzové súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda. Občanom Slovenska ho darovala Konferencia biskupov Slovenska. Inštalácia sa má uskutočniť v nasledujúcich týždňoch, súsošie má byť odhalené 15. septembra. TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

Projekt pôvodne pripravila katolícka cirkev k 1150. výročiu príchodu vierozvestcov na naše územie, a to ešte v roku 2012. Pre nesúhlasné stanovisko vtedajšieho vedenia hlavného mesta sa však nerealizoval. Následne ho cirkev v roku 2021 v súvislosti s návštevou pápeža Františka ponúkla predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina), ktorý ho prijal.

Model súsošia bol zároveň predstavený aj samotnému pápežovi. „Keďže sa Svätému Otcovi pripravený projekt páčil, tomuto zámeru udelil aj pápežské požehnanie,“ priblížil odbor komunikácie.

Kancelária NR SR začala v stredu (14. 6.) s inštaláciou súsošia v priestoroch Východnej terasy Bratislavského hradu. Práce by pokračovať počas nasledujúcich týždňov. Súsošie má byť odhalené a posvätené 15. septembra pri príležitosti druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Zdroj: TASR