najstarsia-zachovana-lod-na-slovensku.-remorker-sturec-v-zimnom-pristave-je-technicky-unikat

Najstaršia zachovaná loď na Slovensku. Remorkér Šturec v Zimnom prístave je technický unikát

Slovenské technické múzeum plánuje v tomto priestore vytvoriť Múzeum lodnej dopravy.

Bratislavský kraj skrýva množstvo pokladov. Veľa z nich je notoricky známych, ale nájdu sa aj také, ktoré sú pred zrakmi verejnosti ukryté. Jedným z takýchto miest je aj bratislavský Zimný prístav. Nájdete tam nielen historické i nové lode, ale aj lodný výťah, dielne či žeriavy.

Azda najväčším technickým unikátom je remorkér Šturec. Je to najstaršia dodnes zachovaná loď na území Slovenska. Postavený bol v roku 1937 v komárňanských lodeniciach, a to nitovanou technológiou, podobne ako Titanic, ktorá sa v súčasnosti už nepoužíva. Loď sa pôvodne volala Štúr. Pokrstená bola spolu s ďalšími sesterskými motorovými tankovými loďami Moyzes a Vajanský.

Pozrite si video:

V júni 1944 bola loď poškodená a potopená pri bombardovaní rafinérie Apollo. Začiatkom 50-tych rokov minulého storočia bola obnovená, skrátená a opätovne uvedená do prevádzky. Premenovaná bola na ŠTUREC. Používala sa ako remorkér, teda ako vlečná loď na Dunaji, ktorý ťahal ďalšie nákladné časti.

Remorkér slúžil až do roku 1984, kedy bol vyradený prevádzky. Dlhých 30 rokov bol vyviazaný v severnom bazéne Zimného prístavu. Chátral.

V roku 2013 ho získalo do zbierky Slovenské technické múzeum a začal sa príbeh jeho záchrany. Vďaka skupine nadšencov bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a začala sa jeho postupná obnova. Dnes sa v prístave vyníma vo svojej plnej kráse.

Slovenské technické múzeum prišlo s myšlienkou vytvorenia múzea lodnej dopravy. Vzniknúť by malo práve v areáli Zimného prístavu medzi mostom Apollo a Prístavným mostom. Totiž, remorkér Šturec nie je jedinou technickou pamiatkou, ktorá sa v týchto priestoroch nachádza. Nájdete tam aj remorkér Zvolen, či legendárnu loď s názvom Raketa.

„Myšlienka vzniku múzea lodnej dopravy sa mi páči. Je to síce beh na dlhé trate a bude si vyžadovať veľa síl, odhodlania, ale aj financií. Avšak podobne ako to bolo v prípade rekonštrukcie remorkéra Šturec, verím, že múzeum lodnej dopravy v Bratislave jedného dňa vznikne,“ povedal na svojej návšteve v prístave bratislavský župan Juraj Droba.