novy-vlakovy-grafikon:-lepsie-spojenie-s-rajkou-a-navrat-vlakov-do-vrakune

Nový vlakový grafikon: Lepšie spojenie s Rajkou a návrat vlakov do Vrakune

Pozrite si najvýznamnejšie zmeny v cestovnom poriadku, ktoré platia od 10. decembra 2023.

  • Vlaky IC 44/45 smer Viedeň budú vedené mimo bratislavskej hlavnej stanice s novou zastávkou Bratislava predmestie, čím príde k skráteniu cesty z Košíc do Viedne o 32, resp. 46 minút
  • Medzi Rajkou a Bratislavou pôjde denne 22 vlakov denne, čo je o 12 viac ako doteraz
  • Ukončenie výluky umožní skrátenie cesty regionálnych expresov z Bratislavy do Nových Zámkov o 9 minút
  • Ukončenie výluky vráti vlaky medzi stanicami Bratislava-Nové Mesto a Podunajské Biskupice.
  • Nový dopravca na trati Bratislava – Komárno.
  • Výlukový cestovný poriadok na trati Bratislava – Kúty. Dôvodom je modernizácia trate.

Pravidelná komerčná linka z Viedne cez Bratislavu do Košíc a späť bude ešte rýchlejšia. Kým pri IC 44 z Košíc do Viedne dôjde ku skráteniu doby cestovania o 32 minút (cesta potrvá po novom 5 hodín a 50 minút), pri IC 45, ktoré jazdí opačným smerom, sa skráti cestovanie o 46 minút (cestovať sa po novom bude 5 hodín a 45 minút). Vlaky už totiž nebudú mať neprimerane dlhý pobyt v stanici Bratislava hl. st., ale v hlavnom meste zastavia v staniciach Bratislava-Petržalka, Bratislava-Nové Mesto a Bratislava predmestie.

V novom grafikone tiež príde k posilneniu linky Bratislava – Rajka o 12 vlakov. Od decembra ich tu bude denne jazdiť až 22 s tým, že v špičke pracovných dní budú vlaky v úseku z Petržalky do Rajky vedené v hodinovom intervale.

S nástupom nového grafikonu sa skončila výluka medzi stanicami Bratislava-Nové Mesto a Podunajskými Biskupicami. Tá bola zavedená kvôli výstavbe terminálu integrovanej osobnej prepravy vo Vrakuni. Dopravu na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno prevezme nový dopravca Leo Express.

Novinky čakajú cestujúcich aj na regionálnych tratiach. Ukončenie výluky Trnovec nad Váhom – Nové Zámky skráti jazdu vlakov REX na úseku Bratislava – Nové Zámky o 9 minút oproti dnes platnému cestovnému poriadku.

Na hlavnom ťahu Bratislava – Kúty bude platiť výlukový grafikon, osobné vlaky budú premávať každú hodinu, no nebudú premávať posilové vlaky z Bratislavy do Malaciek.

Na trati Trnava – Galanta bude platiť samoobslužný výpravný systém. Znamená to, že cestujúcim už vlakvedúci nepredajú lístky vo vlaku a hrozia im pokuty, ak nebudú poznať pravidlá. Na bezplatnú prepravu stačí preukaz.

Kompletné cestovné poriadky si môžete pozrieť kliknutím NA TENTO ODKAZ.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od 10. decembra 2023 realizuje priemerne 1 723 vlakov denne, z toho 8 IC vlakov, 273 ostatných diaľkových vlakov a 1 442 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 705 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2 840 kilometroch tratí na Slovensku.