pelova-sezona-liesky-uz-presla-svojim-vrcholom-na-celom-slovensku

Peľová sezóna liesky už prešla svojím vrcholom na celom Slovensku

Peľová sezóna liesky už prešla svojím vrcholom na celom území Slovenska. Z alergiologického hľadiska sú aktuálne najvýznamnejšie druhy jelša, lieska a breza. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Podľa nej na strednom, východnom a severnom Slovensku denné koncentrácie peľu liesky môžu dosahovať vysoké hladiny najmä vďaka peľu z horských oblastí. „Peľ jelše sa udrží vo vyšších koncentráciách najmä v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území výraznejšie poklesne,“ spomenula. Dodala, že vyššie denné koncentrácie peľu jaseňa, topoľa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité sa očakávajú na celom území Slovenska. Ako poznamenala, pribúdať bude aj peľ brestu, duba a vŕby. „Pokles denných hladín peľu môže byť lokálne ovplyvňovaný najmä ochladením a zrážkovou činnosťou,“ podotkla.

Lafférsová zdôraznila, že teplé a veterné dni priniesli v uplynulom kalendárnom týždni vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Najvyššie denné koncentrácie peľu liesky zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Bratislave. Okrem liesky pokračovala peľová sezóna jelše, drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa a topoľa. Pribudol peľ brezy a hrabu.

Zdroj: TASR

The post Peľová sezóna liesky už prešla svojím vrcholom na celom Slovensku appeared first on Bratislavskykraj.sk.