petrzalka-ludom-opat-odkazuje,-aby-labute-a-vodne-vtactvo-nekrmili

Petržalka ľuďom opäť odkazuje, aby labute a vodné vtáctvo nekŕmili

Bratislavská Petržalka návštevníkom Veľkého Draždiaka opätovne odkazuje, aby labute a vodné vtáctvo nekŕmili, pretože im tým často ubližujú. Tento nežiaduci trend zo strany niektorých obyvateľov totiž pretrváva aj napriek viacerým upozorneniam zo strany mestskej časti i osadeným desiatkam informačných tabúľ. Ide najmä o suché pečivo, ktorým návštevníci vtáctvo kŕmia.  

„Uvedomujeme si, že občas sa môže zdať, akoby si operence od vás potravu doslova pýtali. Ak vám však na ich zdraví, a najmä ich voľnom výskyte skutočne záleží, odolajte ich roztomilosti a nekŕmte ich,“ zdôrazňuje samospráva.

Ľudská potrava totiž obsahuje zložky, ktoré pre ich trávenie nie sú prirodzené a vodným vtákom, ako sú labute, kačice či lysky, spôsobujú tráviace ťažkosti. Takýmto prikrmovaním dochádza k zhoršeniu ich zdravotného stavu, u niektorých jedincov, najmä mláďat, môže dôjsť aj k úhynu. Pravidelným prikrmovaním navyše postupne strácajú potrebu dokázať si zaobstarať potravu samy, čo môže mať opäť fatálne dôsledky.

Zdroj: Petržalka

Podľa mestskej časti netreba zabúdať ani na to, že Veľký Draždiak vyhľadávajú aj plavci a v zime aj „ľadové medvede“. „Pečivo, ktoré vtáky nezjedia, znečisťuje vodnú plochu, spôsobuje nežiaduci nárast rias, šírenie chorôb a láka hlodavce,“ vysvetľuje samospráva.

Petržalka nie je jediná mestská časť, ktorá na zákaz kŕmenia labutí a vodného vtáctva v minulosti upozorňovala. Ružinov taktiež  vyzýval návštevníkov Štrkoveckého jazera, aby labute ani kačky nekŕmili, či už pečivom, zvyškami desiatej alebo kebabom. Na zákaz kŕmenia upozorňujú tabule aj návštevníkov areálu Kuchajda v Novom Meste.

Zdroj: TASR