po-travach-sa-najvyznamnejsimi-alergenmi-leta-stanu-ambrozia-a-palina

Po trávach sa najvýznamnejšími alergénmi leta stanú ambrózia a palina

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých so slabšie alergizujúcim peľom rastlín z čeľade pŕhľavovitých. Sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia – tráv z čeľade lipnicovitých, stále pokračuje, ale aj vzhľadom na veľké sucho sa peľ na väčšine územia vyskytuje v nižších koncentráciách ako po iné roky. Konštatovala to Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Podľa nej monitorovacie stanice v Bratislave, Košiciach, Nitre a v Trnave zachytili prvý peľ ambrózie a paliny, ktoré sa stanú po trávach najvýznamnejšími alergénmi leta. Peľ bylín – najmä skorocelu – dosahoval stredné denné koncentrácie na väčšine územia. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval i peľ gaštana, bazy, lipy, pajaseňa či štiavu.

Sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré sú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom týchto týždňov, pokračuje. Peľ tráv spolu so slabšie alergizujúcou pŕhľavou bude mať dominantné zastúpenie v ovzduší aj v nasledujúcich dňoch. Palina a ambrózia bude postupne pribúdať v chladnejších oblastiach Slovenska.

Zdroj: TASR