poniklec-slovensky.-nadherna,-ale-ohrozena-rastlina

Poniklec slovenský. Nádherná, ale ohrozená rastlina

Je považovaný za jeden zo symbolov a poslov jari. Poniklec slovenský (Pulsatilla slavica) je zaradený za zoznam ohrozených druhov rastlín, pretože sa často zbiera pre jeho nádherný vzhľad. V súčasnosti je chránený zákonom a jeho zhromažďovanie je zakázané.

Je to trvácna, celá chlpatá až huňatá bylina. Má okrúhle kvety fialovej až modrej farby a rastie až do výšky 30cm. Kvety kvitnú na jar, zvyčajne od apríla do mája, ojedinele v júni aj v septembri.

Pochádza z Balkánu a Karpát. Vyskytuje sa najmä v horských oblastiach strednej a východnej Európy. Tento druh vznikol pravdepodobne už koncom ľadovej doby. Prvý raz bol opísaný v lokalite pri Kráľovej Lehote v Nízkych Tatrách.

Celá rastlina, najmä jej nadzemná časť, je jedovatá. Hlavnou účinnou látkou je proanemonín, ktorý pôsobí miestne silne dráždivo – na pokožke vyvoláva zápaly, pri ústnom podaní spôsobuje zvracanie a hnačky. Po vstrebaní pôsobí tlmivo na centrálny nervový systém.

Poniklec je tiež obľúbenou okrasnou rastlinou v záhradách s atraktívnymi kvetmi a lístím. Uprednostňuje dobre odvodnenú pôdu a plné slnko pred polotieňom. Dobre sa mu darí na slnečných miestach na skalke medzi vápencovými kameňmi. Keďže patrí medzi byliny s dlhým koreňom, zle sa presádza.

Spoločenská hodnota tejto vzácnej rastliny je približne 400 €. Hrozba pokuty by určite nemala byť jediným dôvodom, prečo by ste nemali zbierať ohrozené druhy rastlín, akou je aj poniklec slovenský. Totiž, tieto druhy majú v ekosystémoch dôležitú funkciu, a to aj preto, že v nich rastú a žijú iné rastliny a živočíchy. Zaslúžia si preto našu ochranu, aby sme ich zachovali aj pre budúce generácie.

Foto: Monika Kováčová