predstavujeme-vam-novinky-tejto-sezony:-bajkbus-a-splavbus

Predstavujeme vám novinky tejto sezóny: BajkBus a SplavBus

Za letnými dobrodružstvami vás dopravíme špeciálnymi autobusovými linkami. BajkBus vás aj s vaším bicyklom odvezie z Bratislavy až do Plaveckého Mikuláša a SplavBus zo splavu späť do mesta.

Mnohí z vás si pravdepodobne nevedia predstaviť leto bez dovolenky pri mori. Je síce pravda, že more v našom kraji nemáme, ale všetko ostatné áno. Či už je to cykloturistika, splav, kúpanie, výlety po horách či hradoch, Bratislavský kraj ponúka nespočetné množstvo zaujímavých lokalít aj atrakcií. Tento rok vám odporúčam vyskúšať novinky – výlety autobusom. Vezmeme vás na výlet na bicykli či na posedenie do vinárstva, alebo vám zjednodušíme návrat zo splavu. Spoznáte nenáročné chodníčky borovicovými lesmi, či malebné povodia riek,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. 

Letná sezóna na Záhorí sa doteraz spájala s pojmom vlak Záhoráčik. Ten z dôvodu opravy železničnej trate nebude môcť tento rok premávať. Bez výletov na Záhorie ale nadšenci cykloturistiky, turistiky a rodinných výletov určite nezostanú.

„Na výlet sa dá ísť aj autobusom a následne na bicykli. Trasa je takmer rovnaká ako jazdil vlak Záhoráčik. BajkBus začína na bratislavskej stanici Nivy a pokračuje cez Stupavu až do Plaveckého Mikuláša. Jeho súčasťou je príves pre 30 bicyklov. Jazdiť bude pravidelne každý víkend a dni pracovného pokoja, a to až do konca septembra,“ vysvetlil František Stano, výkonný riaditeľ krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism.

Stráviť deň však môžete aj na vlnách Malého Dunaja. Splavovanie patrí k neopakovateľným zážitkom a stáva sa čoraz viac vyhľadávanou aktivitou. Zažiť vodné dobrodružstvo môže nielen partia kamarátov, ale aj rodiny s deťmi. Ide o nenáročnú aktivitu, ktorá sa postará o riadnu dávku zábavy. Môžete spoznávať nedotknutú prírodu v okolí Malého Dunaja či sledovať  vzácne živočíchy. Pri troche šťastia zahliadnete vydru a nutriu riečnu, či kačicu divú, labute ako aj bociany biele. Malý Dunaj je zároveň jedným z posledných miest v Európe, kde sa zachovali staré kolové mlyny. Najzaujímavejšie úseky nájdete od obce Zálesie až po sútok s Klátovským ramenom pri Topoľníkoch. Splav Malého Dunaja si možno naplánovať na niekoľko hodín, ale aj dní,“ spresnil František Stano.

Novinkou tohtoročnej sezóny je SplavBus, ktorý každý víkendový deň a cez štátne sviatky „zbiera“ vodákov z Jelky do Bratislavy. Ak si objednáte splav Malého Dunaja u niektorej z požičovní, pýtajte sa aj na možnosť ľahšieho návratu zo splavu domov, kde vám môžu rezervovať miesto v SplavBuse. 

Splavovať však môžete aj rieku Morava. Najzaujímavejší úsek je od hraničného priechodu v Moravskom Svätom Jáne až po sútok s Dunajom pri Devíne. Scenériu celej trasy na oboch stranách dopĺňajú rybárske stavania a pri kompe Záhorská Ves – Angern an der March absolvujete prechod najzápadnejším bodom Slovenska. Neskôr sa vám vynorí pohľad na majestátne bralo hradu Devín, pod ktorým sa rieka vlieva do Dunaja. 

Dovolenka v kraji má aj ekonomický rozmer. „Nákupom lokálnych produktov a využívaním lokálnych služieb podporíme zamestnanosť v regióne. Ak tu budeme aj dovolenkovať, naše peniaze ostanú práve tam, kde žijeme. Tam, kde ich najviac potrebujeme,“ uzavrel Juraj Droba.