pribeh-malokarpatskeho-muzea-v pezinku

Príbeh Malokarpatského múzea v Pezinku

Malokarpatské múzeum v Pezinku sa už viac ako 60. rokov primárne špecializuje na starobylú kultúru vinohradníctva a vinárstva v prostredí Malých Karpát. Má najväčšiu zbierku historických vinohradníckych lisov v Európe. Snaží sa utvárať hodnotnú a zážitkovú alternatívu  trávenia voľného času, ktorá je vyhľadávaná domácimi aj zahraničnými návštevníkmi. V cene vstupenky dostane návštevník aj čašu dobrého miestneho vína.

Je moderným regionálnym múzeom, pri návšteve ktorého vás upúta množstvo interaktívnych činností – ovoniavate arómy vína, zátkujete fľaše, strúhate „šteky“, hráte kvíz, skúšate svoje motorické zručnosti pri viacerých simuláciách stupňov promile a mnoho ďalšieho.

Posledný výrazný projekt – Klárin lis je romantický príbeh s príchuťou trpkosti z rodinného nešťastia, tvrdej práce korunovanej napokon úspechom. Je to skutočný príbeh o slzách, šťastí a víne a je súčasťou novej, modernej, stálej  multimediálnej expozície.

Príbeh sa odohráva v menšom priestore pivníc zo 17. storočia. Odporúčame preto pre hromadný vstup návštevníkov a vzhľadom na ich komfortnosť maximálne 15 osôb súčasne.

Múzeum môžu samozrejme navštíviť aj individuálni turisti.  Expozície múzea sú vhodné aj pre rodiny s deťmi či pre zahraničných turistov. Všetky najnovšie atrakcie –  Klárin lis, Príbeh vína v Malých Karpatoch a animácia najstaršieho vinohradníckeho lisu z roku 1608 majú aj anglickú jazykovú mutáciu. Múzeum disponuje aj audio- sprievodcami s deviatimi svetovými jazykmi, plus video s výkladom v posunkovej reči.     

V spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Malé Karpaty múzeum pripravuje do novej turistickej sezóny spoločný kombinovaný Culture ticket. Návštevník regiónu bude môcť za zvýhodnenú cenu navštíviť viacero múzeí, galérií či hradných expozícií.  Aktuálne pozývame na dve výstavy – Grécko na úsvite dejín a Tancujúce domy. 

Klárin lis – skutočný príbeh o slzách, šťastí a víne

Malokarpatské múzeum v Pezinku pripravilo do novej turistickej sezóny 2023 pre návštevníkov unikátnu zážitkovú atrakciu. Je umiestnená v jeho pivničných priestoroch zo 17. storočia. Vďaka nej prežijete emotívny príbeh vinára Jozefa Janáča z Dolných Orešian, ktorému sa napriek nepriazni osudu podarilo napokon uspieť a nájsť svoje šťastie. K tomu mu pomohla dcéra Klára a miestny tesár Leonard Dobšovič, ktorý mu zhotovil majstrovský vinohradnícky lis. Ten mu pomáhal dorobiť vynikajúce vína.

Veľmi originálna je forma prezentácie toho príbehu. Návštevníci sú doslova vtiahnutí do deja tým, že ho rozpráva osobne Jozef Janáč. Na dvoch veľkých obrazových plochách sa rozohrá strhujúce predstavenie, na konci ktorého vystúpi z tieňa nemý svedok týchto udalostí – vinohradnícky lis z roku 1859. Ten naozaj patril Janáčovi a bol vyrobený Leonardom a Gašparom Dobšovičom. Dnes je zbierkovým predmetom múzea a súčasťou najväčšej kolekcie historických vinohradníckych lisov v Európe.  Silu deja podčiarkuje fakt, že základ príbehu stojí na skutočných udalostiach a osobách. O nich sa návštevníci dozvedia na konci.

Múzeum sa touto formou prezentácie snaží ukázať, že moderná expozícia môže byť ozajstným divadlom dejín a zážitkom, o ktorom budete rozprávať svojmu okoliu. Použité multimediálne technológie len pútavo poukazujú, že za každým vystaveným predmetom stoja konkrétne osoby a ich osudy. Touto cestou spoznávame našu minulosť a prezentujeme ju novým, ale stále autentickým spôsobom. Postavy Jozefa Janáča sa vynikajúco zhostil populárny herec Marko Igonda.

Projekt disponuje aj anglickou mutáciou. Tá má ambíciu reflektovať aj na zahraničných návštevníkov a rozvoj cestovného ruchu v Bratislavskom kraji. Klárin lis je súčasťou stálej expozície múzea. Je otvorená celoročne podľa otváracích hodín. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi.  Príďte sa presvedčiť do Malokarpatského múzea osobne.

Malokarpatské múzeum v Pezinku je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý novú zážitkovú expozíciu financoval.    

Expozícia Malokarpatského múzea v Pezinku je otvorená celoročne:

1. apríl – 30. september

Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny
Utorok – piatok: 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
Sobota: 10.00 – 17.00
Nedeľa: 14.00 – 17.00

1. október – 31. marec

Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny
Utorok – piatok: 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
Sobota: 10.00 – 16.00
Nedeľa: zatvorené

Všetky informácie o múzeu nájdu návštevníci aj na www.muzeumpezinok.sk.