r.-macs:-obchvat-malokarpatska-by-sa-mal-stat-alfou-a omegou-buducich-dni-a mesiacov-pre-vsetkych-starostov-a primatorov

R. Mács: Obchvat Malokarpatska by sa mal stať alfou a omegou budúcich dní a mesiacov pre všetkých starostov a primátorov

Roman Mács pôsobil ako poslanec Mestského zastupiteľstva v Pezinku. Od roku 2022 sa stal primátorom mesta. Mesta, ktoré je späté s vínom, vinicami a vinohradníctvom. Ako člen Rady Malokarpatskej vínnej cesty bol spoluzakladateľom slovenskej pobočky Ordo Equestris Vini Europae (EVIRS – Európsky vinársky rytiersky stav) a od roku 2020 pôsobí aj ako kancelár Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska. Jeho heslom je, že keď sa chceme mať lepšie, musíme pre to niečo urobiť. Preto sa rozhodol kandidovať na post primátora mesta Pezinok.

Stali ste sa novým a ďalším primátorom mesta Pezinok. Prečo ste sa rozhodli kandidovať? Čo vás motivovalo?

V Pezinku žijem so svojou rodinou už 31 rokov. Počas tohto obdobia som pôsobil v mnohých samosprávnych funkciách, komisiách či v mestskom zastupiteľstve. Prirodzeným vyústením týchto činností bola moja kandidatúra na post primátora tohto nádherného mesta. No a motivácia? Tá je jednoduchá. Chcem, aby Pezinok bol fungujúcim a moderným mestom, ktoré si váži a cení tradície minulosti, no má zabezpečený moderný rozvoj a prosperitu. Jednoducho, aby bol Pezinok dobrým miestom pre život.

Ste veľmi energický človek. Prenáša sa to aj do vášho pracovného života, pokiaľ ide o množstvo cieľov či ambicióznych plánov? Sú také?

Celý život som sa venoval práci, ktorá mi bola zároveň koníčkom. To isté prežívam aj teraz vo funkcii primátora. Môj pracovný deň bežne trvá aj 14 hodín, a to sedem dní v týždni. Ak však človek berie prácu ako potešenie podporené motiváciou veci zlepšovať, vôbec si neuvedomuje, ako ten čas uteká. Plánov mám veľmi veľa a verím, že vďaka pomoci a podpore ľudí, ktorými som sa obklopil, ich aj spoločne naplníme.

Aká je vaša vízia okresného mesta? Aké by malo byť? Akým by sa malo stať? Čo obyvatelia mesta potrebujú?

Pezinok ako okresné mesto má významné postavenie v rámci celého regiónu Malokarpatska a už od prvých dní bolo mojou snahou komunikovať s primátormi a so starostami nášho okresu. V priebehu niekoľkých mesiacov som v našom meste zorganizoval už dve stretnutia Združenia miest a obcí malokarpatského regiónu a budem v tom pokračovať i v budúcnosti. To, čo najviac trápi našich obyvateľov, je tranzitná doprava cez mesto, no zároveň je to problém i okolitých miest a obcí. Jednoznačná podpora výstavby obchvatu Malokarpatska by sa mala stať alfou a omegou budúcich dní a mesiacov, a to všetkých starostov a primátorov.

Chcete sa vo svojich víziách sústrediť len na mesto Pezinok alebo si myslíte, že spolupráca a otvorená debata s okolitými mestami a obcami je gro úspechu a vie veci posúvať vpred?

Aktívny dialóg s predstaviteľmi okolitých samospráv nám v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) pomôže získať viac externých zdrojov na projekty, ktoré urobia náš okres ešte atraktívnejším pre jeho obyvateľov, ale aj návštevníkov. Jedným z príkladov, ako to robiť, je, že mesto Pezinok sa nedávno stalo koordinátorom prípravy a realizácie cyklotrás v regióne, ktoré zastrešuje práve BSK.

A čo kultúrna oblasť? Nie je vám niekedy ľúto, že ľudia radšej vyrazia do Bratislavy a Starého Mesta ako niekam do regiónu, napríklad do Pezinka? Máte nejaké lákadlá, prípadne pripravené projekty, ako im predstaviť aj svoje poklady?

Áno, máte veľmi správny postreh. Až 90 % kultúrnych inštitúcií sa sústreďuje v Starom Meste. Rokujem s dvomi divadlami z Bratislavy o možnosti hosťovania v našom meste, vďaka čomu by sme poskytli našim občanom, ale aj obyvateľom regiónu jednoduchšie možnosti ísť na kvalitné predstavenia. Zároveň však hľadám možnosti naplniť nároky našej mládeže, aby si tú „ich“ kultúru mohli užiť aj u nás doma.

Čo máte radi na Pezinku a čo by ste určite nevynechali, ak by ste sprevádzali ľudí? Kam by ste ich zobrali?

Pezinok má osobitú atmosféru, prejdite sa po ňom ráno po siedmej hodine a nájdete kaviarničky plné priateľov. To je vec, ktorú treba zažiť a tá atmosféra sa len ťažko opisuje. Ak by som vám mal robiť sprievodcu, určite by som vás zaviedol do oboch múzeí, ktoré tu máme. Zriaďovateľom jedného z nich – Malokarpatského, je BSK. Tu musím vyjadriť vďaku za to, ako to robíte. Spolupráca s pani Waradzinovou a jej ľuďmi je úžasná, ale to je vlastne so všetkými, ktorých na BSK stretávam. No a určite by som vás zobral do vinohradov a ukázal by som vám panorámu Malých Karpát. Tie pohľady mi dodávajú energiu v časoch, keď mi už dochádzajú baterky.

Pezinok sa však môže pýšiť aj úžasným prvenstvom. Má aplikáciu, ktorú majú také mestá ako New York City či Detroit. Ako sa vám to podarilo a čo všetko to obyvateľom prinesie, čo tam nájdu?

Aplikácia SimpliCity je moja srdcovka a o jej vytvorenie pre naše mesto som sa snažil ešte pred voľbami. Chalani z Trenčína sa nedali dlho prehovárať, a tak sme sa stali prvým mestom v EÚ, ktoré túto aplikáciu má. Občanom ponúkne informácie o celom spektre komunitného života. Skúšobná verzia sa spustila 17. marca 2023. Postupne ju napĺňame údajmi, ktoré bežne potrebuje každý z nás, ako napríklad ordinačné časy lekárov, otváracie hodiny reštaurácií, cestovné poriadky a podobne. Zároveň je tam priestor pre mestský úrad, občianske združenia, športové kluby, kultúrne centrum, CVČ. Je to vlastne virtuálne úložisko informácií o dianí v meste a bude záležať len na vás, ktoré informácie si dáte posielať a ktoré budete chcieť nájsť. Bude tam aj „Karta Pezinčana“, ktorá obyvateľom s trvalým pobytom v meste umožní získavať zľavy napríklad na parkovnom, v mestskej plavárni atď. Ak všetko pôjde dobre, do konca roka by sme mohli databázu považovať za naplnenú.