reziseri-simon-spisak-a-jakub-vasicek-ziskali-cenu-divadelnych-novin-2023

Režiséri Šimon Spišák a Jakub Vašíček získali Cenu Divadelných novín 2023

Odborná porota ich ocenila za réžiu koprodukčnej inscenácie BBD a Divadla Drak nazvanej Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko.

Divadelní režiséri Šimon Spišák a Jakub Vašíček získali českú Cenu Divadelných novín 2023 v kategórii bábkového a výtvarného divadla. Odborná porota im ju udelila v stredu 8. novembra za réžiu inscenácie Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko, ktorá vznikla v koprodukcii Bratislavského bábkového divadla a Divadla Drak z Hradca Králové.

Časopis Divadelní noviny udeľuje svoje ceny už od roku 2001. V tomto ročníku nimi ocenil počiny vytvorené v sezóne 2022/2023. Odbornú porotu tvorili redaktori Divadelných novín, členovia Spoločnosti pre Divadelné noviny, redakcie vybraných prispievateľov a spolupracujúci odborníci. Hlasovanie poroty prebehlo v dvoch kolách, v prvom navrhlo 35 porotcov v každej kategórii maximálne päť počinov, z ktorých podľa počtu hlasov vybrali tri nominácie. V druhom kole hlasovalo o víťazoch 19 porotcov.

Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko je bábkovo-činoherná inscenácia a impulzom na jej vznik bolo 30. výročie zániku Česko-Slovenska. Na javisku sa stretávajú českí a slovenskí herci s cieľom vytvoriť pravú a nefalšovanú, originálnu česko-slovenskú inscenáciu. Kde však začať? Kto reprezentuje naše špecifické národné povahy a ako ich spojiť do jedného celku? Inscenácia je určená divákom od desať rokov a jej vznik z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text inscenácie pripravil niekdajší dramaturg Bratislavského bábkového divadla Peter Galdík a riaditeľ Divadla Drak Tomáš Jarkovský. O režisérsku stoličku sa podelili umelecký šéf Divadla Drak Jakub Vašíček so slovenským režisérom Šimonom Spišákom. Scénu a bábky navrhol scénograf Karel Czech, kostýmy výtvarníčka Tereza Vašíčková a hudbu zložil Daniel Čámský. Účinkujú členovia oboch umeleckých súborov Frederika Kašiarová, Peter Pavlík v alternácii s hosťom Ľubošom Janákom, Ľubomír Piktor, Šimon Dohnálek, Milan Hajn a Pavla Lustyková.

Ide pritom už o tretí úspech tejto inscenácie. Okrem Ceny Divadelných novín získala aj hlavnú cenu na medzinárodnom bábkovom festivale Spectaculo Interesse, zatiaľ čo herec Ľubomír Piktor získal za svoju úlohu Jánošíka širšiu nomináciu na českú Cenu Thálie 2023.