seniori-vyuzivaju-internet-viac-ako-v-minulosti,-pouziva-ho-70-%-z-nich

Seniori využívajú internet viac ako v minulosti, používa ho 70 % z nich

Seniori využívajú internet viac ako v minulosti. V súčasnosti ho používa 70 percent z nich. V porovnaní s rokom 2018 je to nárast, vtedy to bolo 46 percent. Na štvrtkovom brífingu o tom informoval analytik Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Marián Velič, ktorý predstavil výsledky projektu Digitálna gramotnosť na Slovensku 2023 – zaostrené na seniorov.

Priblížil, že vývoj podielu užívateľov internetu sa postupom času zvyšoval. Vývoj kopírovali aj seniori, ktorých bolo podľa neho nepomerne menej. „Za posledné tri roky sa podiel u seniorov zvýšil a až do takej miery, že sa približuje k priemeru celej populácie,“ uviedol. Najčastejšie podľa analytika využívajú internet na prijímanie a posielanie správ a vyhľadávanie informácií.

„Seniori začali využívať smartfóny. Je to pre digitalizáciu na Slovensku pozitívna správa,“ podotkol Velič s tým, že ich využívajú skoro dve tretiny. Na druhom mieste je tlačidlový telefón a na treťom laptop a notebook. Je to podľa neho výrazný posun, keďže ide o zariadenia na báze počítačov so všetkými elektronickými službami. „Technický priestor na rozvoj digitálnych zručností už existuje,“ doplnil.

Kritická skupina ľudí sú podľa neho tí, ktorí sa odmietajú prispôsobovať a učiť. Tých je 23 percent. „Na margo treba povedať, že z vývojového hľadiska podiel ľudí, ktorí sa neučia, neustále klesá,“ podotkol Velič. Medzi niektoré činnosti na internete, ktoré robia seniorom problémy, sú inštalovanie programov a nastavovanie základných funkcií či používanie doplnkových zariadení.

„Približne jedna tretina tvrdí, že má nejaký plán, program a ochotu zdokonaľovať sa do budúcnosti,“ ozrejmil. Zároveň skoro dve tretiny seniorov sa neplánuje do budúcnosti vzdelávať. Hlavné dôvody podľa analytika sú nepotrebnosť či zbytočnosť. „To tvrdí až polovica z nich. Títo ľudia nevedia, načo by im technológie boli, čo by s nimi urobili a aké sú ich benefity,“ doplnil.

Niektorí ľudia berú podľa neho digitálnu gramotnosť ako niečo, čo sa raz naučia a vystačia si s tým celý život. „Čo samozrejme nie je pravda. Technológie sa neustále vyvíjajú, sú stále nové služby a nové zariadenia,“ podotkol. Vo vzdelávaní by sa skôr orientoval na ľudí, ktorí už niečo vedia, lebo tých treba viesť.

Výskum realizoval IVO v spolupráci s partnermi. Konal sa v marci tohto roku na vzorke 500 respondentov starších ako 55 rokov.

Zdroj: TASR