svaty-jur:-v-tomto-vinohradnickom-meste-akoby-zastal-cas

Svätý Jur: V tomto vinohradníckom meste akoby zastal čas

Bývalé kráľovské mestečko blízko Bratislavy má vyše 700-ročnú tradíciu vinárstva. Budete sa v ňom cítiť, akoby ste cestovali v čase.

Leží na úpätí Malých Karpát a pritom blízko hlavného mesta. Je najmenšie z pätice kráľovských miest v Prešporskej stolici (Bratislava, Modra, Pezinok, Svätý Jur a Trnava) a architektonicky najzachovalejšie vinohradnícke mesto na Slovensku.

Nájdete v ňom veľa historických pamiatok, napríklad Gotický kostol sv. Juraja z 13. storočia, Evanjelický kostol z roku 1783 či Morový stĺp so súsoším sv. trojice z roku 1831, ktorý je spomienkou na ukončenie epidémie cholery. Mesto krášli aj kostol Najsvätejšej Trojice, Pálffyovský kaštieľ a Piaristický kláštor.

Prvá písomná zmienka je z roku 1209. Po zničení Tatármi v roku 1241 a českým kráľom Přemyslom Otakarom II. v rokoch 1271 a 1273 zásluhou vinohradníctva a nemeckých kolonistov sa sformoval v zemepanské mestečko. V 16. storočí boli vybudované hradby, dodnes čiastočne zachované. V roku 1647 bolo povýšené na slobodné kráľovské mesto. Po škodách spôsobených Turkami (1663) a Rákocziho vojskami (1704) sa prestalo rozvíjať a ponechalo si vidiecky charakter s vinohradníckymi domami so stopami po nemeckých kolonistoch.

Pôvodné vinohradnícke domy s bránami s polkruhovými portálmi tvoria centrálne „námestie“ (Prostredná ulica), do ktorého sa zbiehajú ulice Bratislavská a Pezinská s rovnakými domami. Vďaka tomuto historickému rázu bolo jadro Svätého Jura v roku 1990 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Túto bohatú vinohradnícku históriu v ňom cítiť na každom kroku, ak ste tu ešte neboli, budete z atmosféry mestečka milo prekvapení. Z Bratislavy sa do Svätého Jura pohodlne dopravíte vlakom a jeho návšteva je tak skvelý tip na krátky a pohodový výlet, napríklad aj vo všedný deň po práci – je naozaj blízko.

Vinohradnícky skanzen Svätý Jur

Pekné výhľady na Svätý Jur, miesto na oddych, ochutnávky vína, spoznávanie histórie a prírodných zaujímavostí svätojurskej krajiny. Toto všetko ponúka Vinohradnícky skanzen, do ktorého sa dostanete pešo, je to asi 10 minút z Letohradskej ulice alebo autom po panelovej ceste z Bratislavských záhumeníc.

Skanzen je súčasťou prírodného okruhu Svätojurského náučného chodníka, ktorý vás dovedie k zrúcanine hradu Biely Kameň a ďalej k valom Slovanského veľkomoravského hradiska.

Vinohradnícky skanzen

Svätojurský náučný chodník

Svätojurský náučný chodník začína v centre mesta Svätý Jur. Vedie od stanice konskej železnice do historického jadra mesta. Uvidíte šľachtické kúrie, kostoly, renesančný kaštieľ zo 17. storočia a drevenú zvonicu s gotickým zvonom. V prírodnej časti chodníka sa vyberiete za hradby mesta, kde sa dozviete, čo je „pusták“, ako vyzerá stará gaštanica, či vinihičná rúna. Pod klenbou podhorského bukového lesa zase objavíte tajomné zrúcaniny hradu a veľkomoravské hradisko s mohutnými valmi. Trasu nájdete v našom staršom článku.

Zrekonštruovaná radnica i reštaurácia vo Svätom Jure zvíťazila minulý rok Ocenenie za príkladnú obnovu. Cieľom súťaže je popularizovať obnovu historických objektov. Zichyovská, pôvodne Illesházyovská kúria vo Svätom Jure na Prostrednej 29 púta veľkú pozornosť, keďže je to najvýraznejšia budova priamo v centre mesta a už od roku 1865 v nej sídli mestská správa. Prestavbu na účely radnice realizoval v rokoch 1863 – 1865 Ignác Feigler zo známej bratislavskej staviteľskej rodiny Feiglerovcov, ktorá vytvorila aj mnohé významné stavby v Bratislave od prvej polovice 19. do začiatku 20. storočia. Viac o Historickej radnici vo Svätom Jure sa dočítate v našom staršom článku.

The post Svätý Jur: V tomto vinohradníckom meste akoby zastal čas appeared first on Bratislavskykraj.sk.