Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape

Synagóga vo Svätom Jure ožije: Architektonická súťaž na obnovu pamiatky pozná víťaza

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vyhlásil výsledky architektonickej súťaže zameranej na obnovu historickej synagógy vo Svätom Jure. Do súťaže bolo predložených 18 návrhov od renomovaných aj začínajúcich architektonických ateliérov.

„Synagóga vo Svätom Jure má výnimočné miesto v kontexte historického a kultúrneho dedičstve Slovenska. Táto pamiatka dlhé roky chátrala a Bratislavský samosprávny kraj ju zachránil doslova v hodine dvanástej. V roku 2021 sme ju získali do vlastníctva, a následne sme stavbu sanovali a stabilizovali, pretože hrozilo zrútenie celej strechy. Vyhlásením výsledkov architektonickej súťaže sa posúvame ďalej, bližšie k realizácii,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Architektonická súťaž, ktorú Bratislavská župa vyhlásila v septembri tohto roku, mala za cieľ vytvoriť návrh, ktorý nielen reflektuje historický význam stavby, ale aj využije jej priestor a okolitý pozemok na vytvorenie kultúrneho a informačného centra pre verejnosť. „Teší ma vysoká úroveň predložených návrhov, ktoré rešpektujú historický význam tejto pamiatky, a zároveň prinášajú moderné riešenia pre komunitné využitie,“ zhodnotil predložené návrhy predseda BSK Juraj Droba.

Do súťaže bolo predložených 18 návrhov od renomovaných architektonických ateliérov. Porota, vedená Ing. arch. Evou Eichlerovou, ocenila vysokú kvalitu a kreativitu predložených riešení.

1. miesto

Víťazom architektonickej súťaže je skupina autorov z ateliéru FVA pod vedením Ing. et Mgr. art. Martina Vanka. Porota oceňuje kvalitu verejného priestoru, ktorý prepája ulice Pezinská a Mikovíniho. Navrhovaný pavilón na hranici susednej parcely necháva vyznieť rekonštruovaný objekt synagógy a vytvára variabilný priestor pre potreby miestnej komunity. Tento návrh najviac vyhovuje požiadavkám vyhlasovateľa s ohľadom na zadanie, podmienky budúceho financovania a ďalšej prevádzky areálu vo vzťahu k zvoleným funkciám. Plne podporuje historický význam synagógy. Z prevádzkového hľadiska je dostatočne variabilný a z pamiatkového hľadiska reverzibilný.

2. miesto

Druhé miesto obsadila skupina autorov pod vedením Ing. arch. Lukáša Ildžu. Porota osobitne ocenila odvážne monumentálne riešenie a vysokú kvalitu architektonického návrhu, ako aj jeho veľkorysosť. V riešení však nevzniká komunitné prostredie a návrh predpokladá zvýšenú mieru nákladov. Navrhované riešenie sa viac približuje vytvoreniu memoriálu než požadovaného komunitného priestoru.

3. miesto

Na treťom mieste sa umiestnila spoločnosťTVAR architekti pod vedením Ing. arch. Tomáša Pohaniča. Porota oceňuje, že návrh rešpektuje pôvodnú urbanistickú štruktúru pamiatkovej zóny a situuje novostavbu na hranici uličnej čiary, a to vytvorením kvalitného vstupného portálu z Pezinskej ulice. Nedostatkom návrhu vo vzťahu k interiéru je nerešpektovanie rituálnej východnej steny navrhovaným osadením centrálneho jednoramenného schodiska.

Odmena

Odmenu získali Machala architekti, s.r.o. Porota oceňuje invenciu návrhu pri riešení prístavby, a to vhodným rozčlenením vnútorného nádvoria. Návrh vykazuje zaujímavé riešenie výškových úrovní.

Synagóga sa nachádza v severovýchodnej časti mesta na území Mestskej pamiatkovej rezervácie Svätý Jur. Založená bola v roku 1790 v bývalej zemianskej kúrii „Edlhof“ zo 17. storočia. V roku 1880 prešla reštaurovaním a slúžila náboženským účelom až do roku 1942. Počas napoleonského obliehania Bratislavy v roku 1809 sa do synagógy vo Svätom Jure uchýlil rabín Chatam Sofer. V meste našiel útočisko a pokračoval vo svojej rabínskej činnosti, čím prispel k duchovnému životu miestnej židovskej komunity. Synagóga vo Svätom Jure, ktorá patrí medzi najstaršie na Slovensku, slúžila ako jeho dočasné pôsobisko počas tohto obdobia.

Synagóga sa nachádza v severovýchodnej časti mesta na území Mestskej pamiatkovej rezervácie Svätý Jur. Založená bola v roku 1790 v bývalej zemianskej kúrii „Edlhof“ zo 17. storočia. Patrí medzi najstaršie na Slovensku. V roku 1880 prešla reštaurovaním a slúžila náboženským účelom až do roku 1942. Počas napoleonského obliehania Bratislavy v roku 1809 sa do synagógy vo Svätom Jure uchýlil rabín Chatam Sofer. V meste našiel útočisko a pokračoval vo svojej rabínskej činnosti, čím prispel k duchovnému životu miestnej židovskej komunity.

„Chatam Sofer je dodnes uctievaný ako jeden z najväčších rabínov sveta. Po obnove synagógy vo Svätom Jure očakávame, že toto miesto priláka pozornosť nielen židovskej komunity, ale aj širokej verejnosti z celého sveta. Synagóga sa stane nielen symbolom duchovného dedičstva a pamiatkou na významné obdobie židovskej histórie, ale aj živým kultúrnym priestorom. Svätý Jur tak získa pevné miesto na mape najvýznamnejších židovských pamiatok, čím prispeje k medzinárodnej prezentácii kultúrneho bohatstva Bratislavského kraja i Slovenska,“ zdôraznila Patrícia Mešťan, riaditeľka Úradu BSK.

Architektka Eva Eichlerová o tom, ako rozhodovala porota

Rekonštrukcia a funkcia

Víťazný návrh na obnovu synagógy vo Svätom Jure od skupiny autorov FVA kladie dôraz na otvorenosť a integráciu historického priestoru do širšieho kultúrneho kontextu. Návrh vychádza z princípov vzťahu medzi vnútorným a vonkajším priestorom, ktorý je základom architektúry. Synagóga bude revitalizovaná ako izolovaný symbolický priestor s hlbokým duchovným významom, zatiaľ čo nové prvky a ich otvorenosť umožnia prepojenie so širším okolím a súčasným kultúrnym dianím.

Hlavnými  východiskami návrhu sú odstránenie nežiaducich historických nánosov, sprístupnenie synagógy verejnosti a vytvorenie priestoru pre kultúrne a komunitné aktivity, s prihliadnutím na aktivity kultúrneho turizmu. Vedľa synagógy bude vybudovaný pavilón kultúrno-informačného centra, ktorý poskytne priestor pre čitáreň, výstavy, koncerty, vernisáže a dočasné expozície menšieho charakteru na prízemí. Na poschodí bude stála expozícia venovaná Chatamovi Soferovi, ktorá zdôrazní historický význam tohto miesta. Synagóga a pavilón budú prepojené tak, aby vzniklo prirodzené spojenie medzi „izolovaným“ symbolickým priestorom synagógy a „otvoreným“ miestom pavilónu, ktorý komunikuje s okolím. Tento prístup zabezpečí, že miesto bude nielen symbolickým pamätníkom, ale aj živým centrom kultúrneho a spoločenského diania.

Odhadované náklady na obnovu synagógy vo Svätom Jure sú vo výške približne 1,1 mil. eur bez DPH. Táto suma zahŕňa obnovu obostavaného priestoru pamiatky, výstavbu prístavby, úpravu nádvoria a rekonštrukciu oplotenia. Súčasťou projektu sú aj činnosti spojené s dopracovaním architektonickej štúdie, vypracovaním projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie, realizáciu a kolaudáciu, ako aj autorský dozor a inžinierske činnosti. Celý proces zahŕňa postupné kroky od úprav architektonických plánov až po finálnu kolaudáciu stavby.

História svätojurskej synagógy

Synagóga vo Svätom Jure patrí k významným národným kultúrnym pamiatkam. Jej unikátne poslanie do budúcnosti spočíva v reflektovaní architektonického a pamiatkového významu stavby, súčasne vo využití priestoru a priľahlých pozemkov k vytvoreniu významného kultúrneho centra a šírenie jej historického významu prepojeného s osobnosťou rabína Chatama Sofera.

Pamiatkové hodnoty Synagógy vo Svätom Jure

Synagóga na Pezinskej ulici č. 21 je jedinou nehnuteľnou pamiatkou na židovskú komunitu vo Svätom Jure, ktorej kontinuálne osídlenie a inštitúcie v meste je doložené od 20. rokov 18. storočia do roku 1942. Synagóga je dôležitou a nenahraditeľnou súčasťou historickej urbanistickej skladby mesta v priestore medzi Pezinskou a Mikovíniho ulicou, je nositeľom významných historických, urbanistických a architektonických hodnôt.

Od roku 1942 neslúži pôvodnému účelu a samovoľne chátra. Budova synagógy sa nachádza v severovýchodnej časti historického jadra mesta Svätý Jur a Mestskej pamiatkovej rezervácie Svätý Jur.

Dnes je súčasťou domovej parcely na Pezinskej ul. č.21, na ktorej sa v 18 storočí nachádzala šľachtická kúria Jesenákovcov. Synagóga vznikla pravdepodobne prestavbou zadnej časti severného dvorového krídla kúrie po roku 1790 a v roku 1876 bola rozšírená a prestavaná v duchu architektonického historizmu. Túto historickú podobu si zachovala doposiaľ. Synagóga sa rozkladá na pozdĺžnom pôdoryse, orientovanom v osi sever – juh. Hmotou prízemia nadväzuje na dvorové krídlo domu č. 21.

Synagóga je dvojpodlažná budova, pokrytá vlastným zastrešením, tvoreným sústavou štyroch šikmých nadväzujúcich striech buď‘ plynulým nadviazaním strešných rovín alebo prienikom striech v úžľabiach. Základnými časťami dispozície synagógy je loď‘ synagógy, v pozdĺžnej osi nadväzujúci severný diel, dvojpodlažný rizalit, pôvodne so vstupom pre mužov, ktorý sa primkýna k lodi na západnej strane a úzke stúpavé schodisko, umiestnené pri západnej strane severného dielu, pôvodne slúžiace pre stvup žien na galériu synagógy, zo strán uzatvorené a zastrešené dvomi úrovňami pultovej strechy. 

Do súčasnosti zachované originálne hodnoty budovy pochádzajú predovšetkým zo stavu rekonštruovanej synagógy z roku 1876, po ktorej došlo pravdepodobne už len k obnoveniu výmal’by interiéru.

Budova však zachováva aj stopy staršieho vývoja, zhmotnené v kamennej časti budovy, a viažuce sa na fázu konca 18. storočia, kedy boli na parcelu lokalizované inštitúcie židovskej náboženskej obce a pravdepodobne aj na predchádzajúcu fázu renesančnej kúrie zo 17. storočia.

Po roku 1942 boli na budove synagógy vykonané už len utilitárne a z hľadiska pôvodného určenia budovy degradačné zásahy a úpravy.

Synagóga bola cez 2. svetovú vojnu terčom vandalizmu. Po vojne sa stala hospodárskym objektom, boli vytvorené hospodárske dvere na východnej strane v osi svätostánku, ktorý neexistuje, a bolo vložené interiérové jednoramenné drevené schodisko na emporu (galériu). Zachovaná substancia teda uchováva štruktúry a prvky z obdobia spred roku 1942, pričom hmotovotvarové, dispozičné a architektonické riešenie, krovové a stropné konštrukcie majú pôvod v rekonštrukcii 1876.

Na stenách v interiéri sú rozlíšiteľné dve vrstvy výmaľby pravdepodobne z roku 1876 a z medzivojnového obdobia. Úbytok originálnych prvkov po roku 1942 sa týka omietok exteriéru, ktoré sa v ucelenejšom, ale dokumentačne výpovednom stave zachovali len na západnej strane, a tiež sa týka okenných výplní, z ktorých sa zachovali len okenné rámy v dezolátnom stave. Zachované sú hodnotné originálne prvky: dve kamenné lavabá pravdepodobne z 18. a prelomu 19.- 20. stor., kamenné súčasti schránky na milodary s dedikačným nápisom z roku 1869, kamenný portál vstupu na prízemie synagógy z roku 1876, do omietky rytý nápis nad vstupom na prízemie synagógy, stolárske kazetové vstupné dvere v predsieni a stolárske obložky zárubní v interiéri lode, liatinové stĺpy, podopierajúce galériu, samotná ženská galéria, kamenná tabuľa na pamiatku padlých v 1. svetovej vojne a na podlahe lode sa zistila prítomnosť kamennej dlažby.

Chatam Sofer ( 1762 – 1839), synagóga v Svätom Jure na pozadí napoleonských vojen

Chatam Sofer sa narodil vo Frankurte nad Mohanom 25. septembra 1762, podľa židovského kalendára  to bol 7. deň mesiaca tirši v roku 5522 rodičom Schreiberovcom. Odmalička ho považovali za výnimočné dieťa. Meno dostal po veľkom prorokovi a vodcovi židovského národa Mojsche – Mojžiš. Mal výbornú pamäť a od útleho detstva bol výborný žiak. Usilovne študoval Talmud, zaujímala ho astronómia, geometria, história. V roku 1775 dovŕšil 13 rokov a bol prijatý počas sviatku BAR micva do spoločenstva dospelých. 

V roku 1783 sprevádzal svojho učiteľa Nathana Adlera do moravského mesta Boskovice, ktorý tu začal pôsobiť ako rabín. O dva roky sám Mojsche Schreiber prijal miesto učiteľa Tóry v Prostějove. V roku 1785 sa oženil so Sárou Malkou, vtedy už vdovou, dcérou vtedajšieho prostějovského rabína Mossa Jerrwitza. V roku 1793 získal listinu – smicha – uznanie a potvrdenie rabínskeho vzdelania.

Ďalším jeho pôsobiskom bolo  mesto blízko Viedne – Mattersdorf. V tom čase nebola v Bratislave obsadená od roku 1801 (5 rokov) funkcia hlavného rabína. Tajnou voľbou členov židovskej rady bol zvolený za rabína v Bratislave Mojsche Schreiber. Dňa 26. 10. 1806 vystúpil v Prešporku z dostavníka a ujal sa funkcie hlavného rabína v Bratislave. 

Bratislavský mier a jeho historický dopad

Stalo sa tak skoro rok po podpísaní Bratislavského mieru s Napoleonovou armádou. Bratislavský mier bola zmluva, ktorú podpísali po bitke pri Slavkove v Bratislave. Udialo sa to 26. decembra 1805 v Primaciálnom paláci medzi Francúzskym cisárstvom a rakúskou monarchiou. Mier ukončil tretiu koaličnú vojnu, ktorá bola súčasťou napoleonských vojen. Rokovaní o mieri sa nezúčastnili samotní panovníci, ale iba diplomati. Rakúsko zastupoval knieža Johann-Joseph Lichtenstein, Francúzsko Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord. O deň neskôr zmluvu ratifikoval Napoleon v Schönbrunne. Ako nátlak na Rakúšanov sa používala ešte nepodpísaná mierová zmluva s Pruskom.

Nepokojný rok 1809 a útek do Svätého Jura

Mnohí Prešporčania sa domnievali, že v Bratislave po podpísaní mieru zavládne pokoj. Nový rabín sa s nadšením pustil do vykonávania funkcie. Predchádzal ho chýr o jeho múdrosti. Zmenil si meno na Chatam Sofer. Meno Chatam v sebe spája tri začiatočné písmená CH, T, M, čo vyjadruje vernosť Tóre.

Pokoj Bratislavského mieru však nepretrval nadlho. V roku 1809 začalo opäť ostreľovanie Bratislavy  delami napoleonského vojska. Generáli žiadali kapituláciu Prešporka. Francúzska armáda dostala príkaz mesto na Dunaji zničiť. Mnohé strely z pravého brehu Dunaja zasiahli aj židovské geto.  Obyvatelia začali opúšťať delami a požiarom zničené mesto. Mnohí predstavitelia židovskej obce hľadali bezpečie v Blumentáli, Lamači a niektorí odišli až do Svätého Jura. Obávali sa aj o život Chatama Sofera. Požiadali ho, aby opustil Prešporok a presťahoval sa tiež do Svätého Jura.

Významný rabín je dodnes spájaný s dnes opustenou synagógou v Svätom Jure. Stojí po dnes ako svedok útočiska rabína Chatama Sofera a niekoľkých jeho študentov. Chatam Sofer sústredil v synagóge v Svätom Jure  10 mužov, ktorí sa modlili za odvrátenie hrôzy vojny a z Jura aktívne organizoval pomoc pre pospolitý ľud, ktorý stratil svoje domovy. Správy o týchto udalostiach sú pre židovskú komunitu známe ako autobiografické spomienky Chatama Sofera na obliehanie Bratislavy napoleonskými vojskami v roku 1909.

Význam Chatama Soféra (Mosche Sreiber)

V priebehu tridsiati troch rokov vybudoval v Bratislave rabínsku školu – ješivu, ktorá patrila počas jeho života k najkvalitnejším pedagogickým inštitúciám svojho druhu v strednej a východnej Európe.

Z radov jeho absolventov vzišli hlavní rabíni vtedajších európskych civilizačných centier. V Bratislave študoval Tóru budúci hlavný rabín Budapešti, Berlína, Frankfurtu, Viedne, Krakova, Londýna, ale aj hlavný rabín Jeruzalema, New Yorku a mnohých ďalších miest.

Je považovaný za zakladateľa židovského ortodoxného smeru v Uhorsku.

Napísal množstvo diel: zbierky vlastnej liturgickej poézie, etického testamentu synagogálnych kázní,  halachických výkladov k Talmudu a komentáru k Tóre. Zanechal nezmazateľnú stopu – mimoriadne rozsiahly súbor halachických responz z oblasti židovského náboženského práva na báze Šulchan Aruchu. Vyšiel posmrtne v siedmich zväzkoch pod názvom Chatam Sofer.

Obsahová náplň synagógy

Ideový zámer a obsah synagógy vo Svätom Jure významnou mierou podporí a doplní úspešne formovanú regionálnu Cestu židovského kultúrneho dedičstva.

Najsilnejším východiskovým článkom v uvedenom kontexte je osobnosť Chatama Sofera a prepojenie Pamätníka Chatama Sofera v centre Bratislavy so synagógou v Svätom Jure, kde uvedená osobnosť pôsobila.

Chatam Sofer ako rabín so silným kozmopolitným vplyvom pôsobil v nenápadnom meste Svätý Jur medzi židovskou komunitou vytvorenou okolo synagógy a pričinil sa o humánnosť smerom k ľuďom trpiacim počas roku 1809 v Bratislave. 

Historický obsah

  1. Význam Chatama Sofera – osobnosť prepájajúca svojim učením a skutkami celý svet a jeho význam pre históriu Bratislavy.
  2. Konkrétne obsahové náplne sa odvíjajú od silných tém v historickom kontexte židovskej komunity na pozadí dejinných udalostí prepojených s napoleonskými vojnami na  území Bratislavy s presahom na synagógu vo Sväto Jure.
  3. Význam Synagógy vo Svätom Jure ako pamiatky a svedectva  pôsobenia Chatama Sofera
  4. Architektonický a pamiatkový význam historicky cennej národnej kultúrnej pamiatky, ktorej korene siahajú do 18. storočia.
  5. Význam židovskej obce vo svätom Jure.

Kultúrne centrum a jeho zameranie

  1. Vytvorenie nového kultúrneho centra v regióne a v samotnom Svätom Jure.
  2. Vytvorenie podmienok na prezentáciu života Chatama Sofera a židovskej komunity v historickom priereze.
  3. Prispôsobenie priestoru revitalizovanej synagógy na prezentáciu výtvarného a hudobného umenia, prípadne malých javiskových foriem 
  4. Revitalizácia a prístavba novej časti k existujúcej synagóge vo Svätom Jure – infopavilón, (kóšer) kaviareň, predaj dovezených drobných kóšer výrobkov atď.
  5. Vzdelávanie a podpora ochrany pamiatok vyplývajúca z obsahu synagógy vo Svätom Jure
  6. Ďalšie voľnočasové aktivity a vzdelávacie programy pre školy.
  7. Kultúrny turizmus a aktivity s ním spojené v nadväznosti na ďalšie pamiatky židovskej histórie v regióne.
Na našej webovej stránke používame súbory cookie, aby sme vám poskytli čo najrelevantnejšie údaje s tým, že si zapamätáme len základné údaje. Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s používaním všetkých súborov cookie. Môžete však navštíviť „Nastavenia súborov cookie“ a poskytnúť kontrolovaný súhlas pre jednotlivé body. View more
Cookies settings
Súhlasím
Omietnutie
Zásady ochrany osobných údajov
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
SOŠ gastronómie a hotelových služieb, Farského 9, Bratislava 85101, IČO: 17054281 ako prevádzkovateľ poskytuje za účelom dodržiavania spravodlivosti a transparentnosti voči dotknutým osobám toto oboznámenie dotknutej osoby o spracovaní osobných údajov podľa článkov 13 a 14 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady  (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov (ďalej len „Nariadenie“) a § 19 zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov pod názvom ZÁSADY OCHRANY OSOBNÝCH ÚDAJOV Účel spracúvania osobných údajov v Evidencii účtovných a daňových dokladov: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov pri spracovaní účtovných dokladov a agendy spojenej s jej spracovaním Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby – klienti, zamestnanci Zoznam osobných údajov: meno, priezvisko, titul, adresa trvalého pobytu, adresa prechodného pobytu, telefónne číslo, e-mailová adresa, dátum narodenia, druh a číslo dokladu totožnosti, podpis, číslo bankového účtu fyzickej osoby Právny základ spracúvania osobných údajov: zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov, zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov Kategórie príjemcov: sociálna poisťovňa, zdravotné poisťovne, daňový úrad a subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
Účtovné doklady 10 rokov
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Účel spracúvania osobných údajov v Evidencii došlej a odoslanej pošty a v správe registratúry: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov pri evidencii došlej a odoslanej posty a úkony spojené so správou registratúry Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby – adresáti, zamestnanci Zoznam osobných údajov: Osobné údaje nachádzajúce sa v súboroch všetkých registratúrnych záznamov pochádzajúcich z činnosti spoločnosti a všetkých záznamov spoločnosti doručených, ktoré boli zaevidované v registratúrnom denníku a bolo im pridelené číslo spisu: meno, priezvisko, titul, trvalý pobyt, dátum narodenia, číslo občianskeho preukazu Právny základ spracúvania osobných údajov: Zákon č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Zákon č. 305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov ( zákon o e-Governmente) a Zákon 596/2003 Z.z. o o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Zákon 71/1967 Zb. o správnom konaní Kategórie príjemcov: subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
Registratúrny denník 10 rokov
Bežná korešpondencia 3 roky
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Účel spracúvania osobných údajov v Evidencii žiakov: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov v evidencii žiakov Okruh dotknutých osôb: Žiaci, Zákonní zástupcovia žiakov Zoznam osobných údajov: meno, priezvisko, titul, rodné priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, štátna príslušnosť, národnosť, údaje o fyzickom a duševnom zdraví, údaje o mentálnej úrovni vrátane výsledkov pedagogicko-psychologickej a špeciálno-pedagogickej diagnostiky, údaje o zákonnom zástupcovi (meno, priezvisko, titul, bydlisko, adresa zamestnávateľa, telefón), rok školskej dochádzky, fotografia Právny základ spracúvania osobných údajov: Zákon č. 245/2008 Z .z.  o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a zmene a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, Zákona č. 345/2012 Z. z. o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Zákon č. 318/2019 Z. z.  o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Zákon 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov Kategórie príjemcov: Zriaďovateľ - Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a zmene a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, Zákon č. 345/2012 o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Dátové centrum rezortu školstva – Rezortný informačný systém, NÚCEM, Štátna školská inšpekcia - Príslušné zákony (Zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, Zákon č. 245/2008 Z. z.  o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, e)Zákon č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Zákon č. 318/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) a subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
Triedna kniha 10 rokov
Triedna výkaz 60 rokov od narodenia žiaka
Protokol o komisionálnych skúškach 20 rokov
Rozvrh hodín 5 rokov
Učebné plány, učebné osnovy 10 rokov
Neprevzaté vysvedčenia 5 rokov
Písomné práce žiakov do konca príslušného šk. roka
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Účel spracúvania osobných údajov - Fotografie: V rámci činnosti dochádza ku zverejňovaniu fotografií na webovom sídle školy a na sociálnych sieťach za účelom prezentácie. Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby – zamestnanci, žiaci a účastníci akcií Zoznam osobných údajov: meno, priezvisko, titul, pracovné zaradenie, fotografia Právny základ spracúvania osobných údajov: súhlas dotknutej osoby Kategórie príjemcov subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
fotografie po dobu trvania školského roku
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. Dotknutá osoba má právo kedykoľvek odvolať súhlas so spracovaním osobných údajov, ktoré sa jej týkajú. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov založeného na súhlase pred jeho odvolaním; pred poskytnutím súhlasu musí byť dotknutá osoba o tejto skutočnosti informovaná. Dotknutá osoba môže súhlas odvolať rovnakým spôsobom, akým súhlas udelila. Účel spracúvania osobných údajov v Evidencii zmlúv: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov, ktoré je nevyhnutné na plnenie zmluvy, ktorej zmluvnou stranou je dotknutá osoba, alebo na vykonanie opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti dotknutej osoby Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby – zmluvná strana Zoznam osobných údajov: meno, priezvisko, titul, trvalý/prechodný pobyt, číslo účtu fyzickej osoby, názov banky, číslo občianskeho preukazu, údaje týkajúce sa predmetu zmluvy Právny základ spracúvania osobných údajov: § 13 ods. 1 písm. b) zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov Kategórie príjemcov: subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
zmluvy 10 rokov
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zmluvnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Účel spracúvania osobných údajov v Evidencii prianí a sťažností: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov pri vybavovaní sťažností podľa zákona č. 9/2010 Z.z o sťažnostiach v znení zákona č. 289/2012 Z.z., vybavovanie prianí Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby – sťažovateľ, fyzické osoby – zástupca sťažovateľa, iné fyzické osoby – ktorých osobné údaje sú nevyhnutné na vybavovanie sťažností Zoznam osobných údajov: meno, priezvisko a adresa trvalého a prechodného pobytu sťažovateľa, adresa sťažovateľa na doručovanie v elektronickej forme, telefónne číslo, ďalšie osobné údaje zistené alebo predložené v priebehu vybavovania sťažnosti Právny základ spracúvania osobných údajov: Zákona č. 9/2010 Z.z o sťažnostiach v znení zákona č. 289/2012 Z.z., vybavovanie prianí Kategórie príjemcov: Sťažovateľ a iné osoby, ktorých sa sťažnosť týka, orgány verejnej správy a iné osoby v rámci poskytovania súčinnosti podľa príslušných právnych predpisov, subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
Sťažnosti 10 rokov
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Účel spracúvania osobných údajov v Knihe návštev: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov pri identifikácii fyzickej osoby pri jednorazovom vstupe, evidencia pohybu osôb a ochrana majetku a osôb Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby – návšteva Zoznam osobných údajov: meno, priezvisko, číslo občianskeho preukazu/služobného preukazu, čas príchodu a odchodu Právny základ spracúvania osobných údajov: oprávnený záujem prevádzkovateľa Kategórie príjemcov: subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
Kniha návštev 5 rokov
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. Hlavným oprávneným záujmom je ochrana majetkových, finančných a iných záujmov prevádzkovateľa a taktiež ochrana majetku, života a zdravia dotknutých osôb. Účel spracovania osobných údajov v evidencii vymáhania pohľadávok V rámci činností dochádza k spracovaniu osobných údajov za účelom vymáhania pohľadávok. Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby – dlžníci Zoznam osobných údajov: meno, priezvisko, titul, trvalý/prechodný pobyt, číslo občianskeho preukazu, výška dlhu Právny základ spracovania osobných údajov: Zmluva, Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, Zákon č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) Kategórie príjemcov: Exekútor - Zákon č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Súdy, OČTK - spracúvanie je nevyhnutné na splnenie zákonnej povinnosti prevádzkovateľa a to v zmysle Zákona 301/2005 Z. z. trestný poriadok v znení neskorších predpisov, Zákona č. 162/2015 Z. z. správny súdny poriadok v znení zákona č. 88/2017 Z. z., Zákona č. 125/2016 Z. z., Zákona o niektorých opatreniach súvisiacich s prijatím Civilného sporového poriadku, Civilného mimosporového poriadku a Správneho súdneho poriadku a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Oprávnený orgán štátu - spracúvanie je nevyhnutné na splnenie zákonnej povinnosti prevádzkovateľa a to v zmysle Všeobecného nariadenia o ochrane údajov Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
nedoplatky, exekúcie, výzvy, upomienky, prevzatie dlhu 10 rokov
prevzatie ručiteľského záväzku 5 rokov
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Účel spracúvania osobných údajov – Kontaktný formulár: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov v evidencii klientov na účely zaslania odpovede na položenú otázku Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby - klienti Zoznam osobných údajov: meno, priezvisko, email, bydlisko, telefónne číslo Právny základ spracúvania osobných údajov: súhlas dotknutej osoby Kategórie príjemcov: subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
kontaktný formulár maximálne 6 mesiacov (v prípade plnenia si zákonných povinností či právnych nárokov prevádzkovateľa podľa platnej legislatívy).
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. Dotknutá osoba má právo kedykoľvek odvolať súhlas so spracovaním osobných údajov, ktoré sa jej týkajú. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov založeného na súhlase pred jeho odvolaním; pred poskytnutím súhlasu musí byť dotknutá osoba o tejto skutočnosti informovaná. Dotknutá osoba môže súhlas odvolať rovnakým spôsobom, akým súhlas udelila. Účel spracovania osobných údajov v kamerovom informačnom systéme: V rámci činností dochádza k spracovaniu osobných údajov za účelom ochrany majetku prevádzkovateľa, ochrana života a zdravia, prevencia kriminality, zvyšovanie bezpečnosti objektu, zlepšenie výchovno –vzdelávacieho procesu, prevencia voči skrytej a neskrytej šikane Okruh dotknutých osôb: osoby nachádzajúce sa v priestore monitorovanom kamerovým systémom Zoznam osobných údajov: záznam z kamier Právny základ spracovania osobných údajov: Oprávnený záujem prevádzkovateľa Kategórie príjemcov: Súdy, OČTK - spracúvanie je nevyhnutné na splnenie zákonnej povinnosti prevádzkovateľa a to v zmysle Zákona 301/2005 Z. z. trestný poriadok v znení neskorších predpisov, Zákona č. 162/2015 Z. z. správny súdny poriadok v znení zákona č. 88/2017 Z. z., Zákona č. 125/2016 Z. z., Zákona o niektorých opatreniach súvisiacich s prijatím Civilného sporového poriadku, Civilného mimosporového poriadku a Správneho súdneho poriadku a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Oprávnený orgán štátu - spracúvanie je nevyhnutné na splnenie zákonnej povinnosti prevádzkovateľa a to v zmysle Všeobecného nariadenia o ochrane údajov Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
kamerový záznam 72 hodín
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. Hlavným oprávneným záujmom je ochrana majetkových, finančných a iných záujmov prevádzkovateľa a taktiež ochrana majetku, života a zdravia dotknutých osôb. Účel spracúvania osobných údajov - Infozákon: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov pri evidencii fyzických osôb, ktoré požiadali sprístupnenie informácií Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby, ktoré požiadali o sprístupnenie Zoznam osobných údajov: titul, meno, priezvisko, bydlisko, telefónne číslo, e-mail, podľa § 20 zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám Právny základ spracúvania osobných údajov: Zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám Kategórie príjemcov: subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
Žiadosti 5 rokov
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Účel spracúvania osobných údajov – Všeobecná agenda: V rámci činnosti dochádza ku spracúvaniu osobných údajov pri elektronickej komunikácii občanov s orgánmi verejnej moci Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby - občania Zoznam osobných údajov: všeobecne použiteľný identifikátor – rodné číslo, titul, meno a priezvisko, bydlisko, telefónne číslo, e-mail, číslo OP, dátum narodenia zaručený elektronický podpis Právny základ spracúvania osobných údajov: Zákon č. 305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov ( zákon o e-Govermente ) Kategórie príjemcov: Ústredný portál verejnej správy, ministerstvá a orgány štátnej správy, subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb (napr. súdy). Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
Všeobecná agenda 10 rokov
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Žiadosti dotknutých osôb na uplatnenie práv Účel spracúvania osobných údajov je evidencia a vybavenie žiadostí dotknutých osôb pri uplatňovaní práv v zmysle Nariadenia. Okruh dotknutých osôb: fyzické osoby – dotknuté osoby / žiadatelia Zoznam osobných údajov: titul, meno, priezvisko, trvalý pobyt, emailová adresa Právny základ spracovania osobných údajov: Čl. 6 ods. 1 písm. c) Nariadenia Kategórie príjemcov: subjekty, ktorým osobitný predpis zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb: súdy, orgány činné v trestnom konaní Prenos osobných údajov do tretích krajín sa nerealizuje. Lehoty na vymazanie osobných údajov:
Žiadosti 10 rokov
Automatizované rozhodovanie vrátane profilovania sa neuskutočňuje. Z dôvodu dodržiavania zásady minimalizácie sú všetky Vami poskytnuté osobné údaje nevyhnutnou zákonnou požiadavkou pre naplnenie účelu ich spracúvania. Dotknuté osoby, o ktorých sú spracúvané osobné údaje pre konkrétne vymedzené účely, si môžu uplatniť nasledovné práva: Právo požadovať prístup k svojim osobným údajom - Právo na opravu osobných údajov - Právo na vymazanie osobných údajov - Právo na obmedzenie spracúvania osobných údajov - Právo namietať proti spracúvaniu osobných údajov - Právo na prenos svojich osobných údajov - Právo podať sťažnosť dozornému orgánu, t.j. Úradu na ochranu osobných údajov SR Uvedené práva dotknutej osoby sú bližšie špecifikované v článkoch 15 až 21 Nariadenia. Dotknutá osoba si uvedené práva uplatňuje v súlade s Nariadením a ďalšími príslušnými právnymi predpismi. Voči prevádzkovateľovi si dotknutá osoba môže svoje práva uplatniť prostredníctvom písomnej žiadosti alebo elektronickými prostriedkami. V prípade, že dotknutá osoba požiada o ústne poskytnutie informácií, informácie sa môžu takto poskytnúť za predpokladu, že dotknutá osoba preukázala svoju totožnosť. SOŠ gastronómie a hotelových služieb prijala všetky primerané personálne, organizačné a technické opatrenia za účelom maximálnej ochrany Vašich osobných údajov s cieľom v čo najväčšej miere znížiť riziko ich zneužitia. V zmysle našej povinnosti vyplývajúcej z článku 34 Nariadenia Vám ako dotknutým osobám oznamujeme, že ak nastane situácia, že ako prevádzkovateľ porušíme ochranu Vašich osobných údajov spôsobom, ktorý pravdepodobne povedie k vysokému riziku pre práva a slobody fyzických osôb, bez zbytočného odkladu Vám túto skutočnosť oznámime. Právne predpisy a s nimi súvisiace spôsoby spracovávania Vašich osobných údajov sa môžu meniť. Ak sa tieto zásady rozhodneme aktualizovať, umiestnime zmeny na našej webstránke a budeme Vás o týchto zmenách informovať. V prípadoch, kedy má dôjsť k zásadnejšej zmene týchto zásad, alebo v prípade, kedy nám tak uloží zákon, budeme Vás informovať vopred. Žiadame Vás, aby ste si tieto zásady starostlivo prečítali a pri ďalšej komunikácii s nami, resp. používaní našej webstránky tieto zásady pravidelne kontrolovali. Ak máte akúkoľvek otázku ohľadne spracúvania Vašich osobných údajov, vrátane uplatnenia vyššie uvedených práv, môžete sa obrátiť na našu Zodpovednú osobu poskytovanú spoločnosťou EuroTRADING s.r.o. (www.eurotrading.sk), emailom na  zo@eurotrading.sk.  Všetky vaše podnety a sťažnosti riadne preveríme a zašleme Vám vyjadrenie. Ak nie ste spokojný s našou odpoveďou, alebo sa domnievate, že vaše osobné údaje spracúvame nespravodlivo alebo nezákonne, môžete podať sťažnosť na dozorný orgán, ktorým je Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky, https://dataprotection.gov.sk, Hraničná 12, 820 07 Bratislava 27; tel. číslo: +421 /2/ 3231 3214; E-mail: statny.dozor@pdp.gov.sk. Cookies Čo sú cookies? Pre pro-užívateľské webové stránky a prispôsobenie prevádzky našich webových stránok Vašim potrebám, náš portál používa súbory cookies. Súbor cookie je malý súbor, ktorý sa na Vašom počítači ukladá lokálne, keď navštívite webové stránky. Súbory cookie nám tiež umožňujú analyzovať používanie našich webových stránok. Nezahŕňajú žiadne osobné údaje a nie je možné Vás prostredníctvom nich identifikovať na webových stránkach tretích strán - vrátane stránok poskytovateľov analýzy. Aké cookies používame a prečo? Používame iba nevyhnutné cookies, ktoré umožňujú základné funkcie fungovania našej webovej stránky (prevádzkovateľ: SOŠ gastronómie a hotelových služieb, Farského 9, Bratislava 85101, IČO: 17054281) a bezpečný prístup k webovej stránke. Naša webová stránka nemôže bez týchto cookies fungovať. K takémuto spracúvaniu údajov dochádza v súlade s ustanovením §55 ods. 5 Zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách. Údaje nebudú zdieľané s tretími stranami ani prenášané do tretích krajín alebo medzinárodných organizácii. Ako kontrolovať súbory cookies? Nakoľko ide o technické cookies, nie je možné súbor cookies vymazať. Ako je možné zmeniť nastavenia cookies? Cookies môžete prijať alebo odmietnuť - vrátane tých, ktoré sa používajú na sledovanie webových stránok - výberom vhodných nastavení pre váš prehliadač. Môžete nastaviť prehliadač, aby vás upozornil, keď dostanete nový súbor cookie, alebo ich úplne zablokovať. Viac informácii o tom, ako je možné spravovať cookies policy najviac používanými prehliadačmi sa dozviete: https://support.google.com/accounts/answer/61416?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en https://support.microsoft.com/sk-sk/help/4468242/microsoft-edge-browsing-data-and-privacy-microsoft-privacy https://support.mozilla.org/en-US/kb/enable-and-disable-cookies-website-preferences https://support.microsoft.com/en-gb/help/17442/windows-internet-explorer-delete-manage-cookies https://help.opera.com/cs/latest/ https://support.apple.com/en-gb/safari V prípade ďalších otázok a otázok týkajúcich sa Vašich práv kontaktujte zodpovednú osobu: zo@eurotrading.sk ; alebo navštívte našu webovú stránku: (doplniť link  na záložku zásady)
Save settings
Cookies settings