tip-na-vikend:-pridte-sa-pozriet-na-rimsku-lod

Tip na víkend: Príďte sa pozrieť na Rímsku loď

Vychutnajte si dobrodružnú cestu modernej repliky rímskej lode typu Lusoria zo 4. storočia, ktorá sa kedysi plavila po neskrotnej rieke Dunaj a strážila hranicu medzi Rímskou ríšou a necivilizovanou pustatinou, tzv. „Barbaricum“. Privítajte ju počas premiérovej Dunajskej plavby na Devíne, alebo si ju pozrite zblízka v Karloveskom ramene či pri Danubiane.

Jedinečný výhľad na blížiacu sa Danuvinu Alacris sa vám naskytne 5. augusta z hradu Devín. Po návšteve Devína popláva loď v sprievode kajakárov z bratislavských lodeníc dole Dunajom do Karloveského ramena, kde na noc zakotví. Hlavný program sa odohrá 6. augusta v Karloveskej zátoke, kedy bude loď v poobedňajších hodinách prvýkrát v Bratislave prístupná verejnosti.

Popoludní loď v sprievode kajakov vypláva do Čunova k Múzeu umenia Danubiana, postaveného vo forme rímskej galéry. Tu ostane kotviť počas noci. Posledný deň svojho pobytu v Bratislave, 7. augusta, navštívi posádka lode Antickú Gerulatu. Kvôli uzavretiu hrádze v Čunove veslicu na Dunaj prevezú, budete teda môcť sledovať ako loď nakladajú na nákladné auto. Na vodu ju opäť spustia až za Gabčíkovom, cez ktoré sa veslica plaviť nemôže.

Plavidlo typu Lusoria bolo dlhé približne 17 až 21 metrov, jeho maximálna šírka bola 2,5 metra. Kvôli obmedzenému priestoru posádku lode tvorili samotní vojaci. Mohlo v nej byť 27 až 35 mužov, z toho 24 až 32 veslárov, 2 muži obsluhujúci loď a plachtu a jeden kormidelník, ktorý bol pravdepodobne tiež veliteľom lode.

Viac informácií nájdete TU.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR