v-slovenskej-filharmonii-zazneju-operne-predohry-a-zbory-pod-taktovkou-ondreja-olosa

V Slovenskej filharmónii zaznejú operné predohry a zbory pod taktovkou Ondreja Olosa

Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor sa predstavia spolu vo štvrtok 19. januára na pódiu v Koncertnej sieni SF. „Dramaturgia koncertu prinesie mozaiku zborových čísel z najznámejších operných titulov mnohých skladateľov, ktoré zaznejú v bratislavskej Redute v naštudovaní slovenského dirigenta Ondreja Olosa,“ uviedla tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

Ako ďalej spresnila, návštevníci koncertu so začiatkom o 19.00 h si vypočujú melódie z Mozartovej Čarovnej flauty, Weberovho Čarostrelca, Verdiho opery La traviata, Bizetovej Carmen, Čajkovského Pikovej dámy, Dvořákovej Rusalky a mnohých ďalších.

Ondrej Olos študoval v rokoch 1998 – 2003 dirigovanie na konzervatóriu v Žiline. Do roku 2008 pokračoval v štúdiu na JAMU v Brne, počas ktorého mu udelili cenu Leoša Janáčka za naštudovanie komornej verzie opery Príhody líšky Bystrušky v Komornej opere JAMU (2006). V rámci festivalu Janáček Brno 2008 naštudoval s poslucháčmi JAMU pôvodnú verziu Janáčkovej opery Jej pastorkyňa. Od roku 2009 pôsobí ako dirigent v Janáčkovej opere Národného divadla v Brne. V Slovenskom národnom divadle dirigoval Janáčkove opery Jej pastorkyňa a Vec Makropulos, v Košiciach Dialógy karmelitánok Francisa Poulenca, v dánskom Aarhuse Káťu Kabanovú Leoša Janáčka. Pravidelne spolupracuje s českými a slovenskými orchestrami. Je rovnako vyhľadávaným klaviristom a častým partnerom Milana Paľu, s ktorým sa zameriava najmä na uvádzanie diel súčasných autorov.

Zdroj: TASR