vikend-zatvorenych-hranic-prinesie-strhujuce-pribehy-ludi-tuziacich-po-slobode.-ako-prezivali-deti-a-mladi-ludia-casy-za-zeleznou-oponou

Víkend zatvorených hraníc prinesie strhujúce príbehy ľudí túžiacich po slobode. Ako prežívali deti a mladí ľudia časy za železnou oponou

Na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi si pripomenieme dôležitý moment našich moderných dejín. Už po ôsmykrát sa symbolicky uzatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom. Chceme spoločne oceniť hodnotu slobody a vzdať úctu tým, ktorých túžba po nej stála to najcennejšie – ľudský život. 

Podujatie sa skutoční 10. – 11. novembra 2023

Víkend zatvorených hraníc sa prvýkrát uskutoční v regióne Záhoria. V piatok 10. novembra v Malackách uvedieme pre stredné školy a verejnosť divadelné predstavenie Krídlo, ktoré vyrozpráva skutočný príbeh Josefa Hlavatého a jeho trojročného syna Davida. Obom sa neďaleko Malaciek podarilo utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom. Po predstavení sa uskutoční diskusia s historikom ÚPN Petrom Miklem a účinkujúcimi.    

Sobota 11. novembra sa bude odohrávať pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Návštevníci sa k cyklomostu budú môcť prepraviť zážitkovým autobusom Železná opona, na ktorý je potrebné sa vopred prihlásiť. Cestou sa stanú svedkami príbehu o tom, ako sa deti a mladí ľudia pred rokom 1989 nevedomky stávali súčasťou represívneho režimu na hraniciach.

Na brannom cvičení si návštevníci vyskúšajú, čo všetko musel ovládať „uvedomelý“ občan ČSSR. Na „cestičke pohraničníkov“ v Devínskej Novej Vsi im historik Peter Mikle priblíži príbehy útekov cez železnú oponu. Pripravená je aj nová geokešingová hra Iron Curtain, kde sa hráči virtuálne ocitnú v totalitnom režime, ktorý neskončil. Špeciálne pre deti je pripravený zážitkový program o opone, ktorá nepatrila do divadla.

Program na pódiu bude patriť nezabudnuteľným skladbám Nežnej revolúcie v podaní Andrey Bučko a Dominiky Kavaschovej. Ako zasiahla železná opona do životov detí a mladých ľudí porozpráva historik Peter Mikle. Herci Divadla ASTORKA Korzo´90 prednesú autentické príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode. Program spestrí aj jedinečný príbeh lásky slovenskej colníčky a rakúskeho colníka, ktorých spojila Nežná revolúcia v roku 1989.

Záver podujatia bude patriť pietnej spomienke a kladeniu sviečok k Pamätníku obetí železnej opony

Víkend zatvorených hraníc organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, Krajskou organizáciou cestovného ruchu, OZ v Lepších časoch a Mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves.

Podujatie je súčasťou Festivalu slobody.

Viac informácií o prihlásení sa na cestu zážitkovým autobusom čoskoro zverejníme v podrobnom programe.