vistuk-je-obec,-ktora-vas-chyti-za-srdce.-ma-bohatu-historiu,-krasnu-prirodu-a najdete-tu-zaruceny-pokoj

Vištuk je obec, ktorá vás chytí za srdce. Má bohatú históriu, krásnu prírodu a nájdete tu zaručený pokoj

Vištuk je malebná obec nachádzajúca sa v Západných Karpatoch v oblasti Bratislavského kraja. Z hľadiska územno – správneho členenia patrí obec do okresu Pezinok. Podľa posledného sčítania obyvateľov v roku 2021 má 1 671 obyvateľov. Obklopená je nádhernými lesmi a úchvatným panoramatickým výhľadom na okolitú krajinu. Svojím prírodným bohatstvom a kultúrnym dedičstvom ponúka návštevníkom množstvo atrakcií, ale aj neopakovateľnú atmosféru kľudu a pokoja.

Kaplnka sv Anny
Kaplnka sv Anny

Bohatá história a tradície

Pôvodné osídlenie obce siaha do dávnej minulosti už 5 tisíc rokov pred Kristom. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1244. Najväčší rozkvet však obec dosiahla počas 16. storočia, kedy patrila medzi najväčšie bohaté dediny Červenokamenského panstva. Jej obyvatelia sa venovali včelárstvu, košikárstvu a hrnčiarstvu. V obci sa nachádzajú viaceré historické sakrálne pamiatky. Preto na prechádzke po jej úzkych uličkách môžete objaviť rímsko-katolícky kostol Najsvätejšej Trojice z roku 1573, z ktorého sa dodnes zachovala veža. Na jeho mieste bol v rokoch 1797 – 1800 vystavený nový kostol. Ďalej Kaplnku sv. Anny z roku 1898 (na mieste kostolíka sv. Egídia zo 16. storočia), Božia muka zo 16. storočia a prícestná kaplnka sv. Floriána a Immaculaty z 1. polovice 19. storočia. Nájdete tu aj Sochu Najsvätejšej Trojice, Pamätník obetiam prvej a druhej svetovej vojny, dve sochy sv. Urbana, sochu sv. Floriána a Jána Nepomuckého. Rovnako tu objavíte aj množstvo zachovaných ľudových domov.

Vinohrady
Vinohrady

Víno z Vištuku a jediná inseminačná stanica jeleňov v Európe

Obec patrí do Malokarpatskej vínnej oblasti. Je známa produkciou chutného vínka z priľahlých viníc. V katastri obce sa nachádza lokalita Fajdal, v ktorej žije niekoľko rodín. Svoje sídlo tu má aj farma Elesko Forest, s. r. o., v ktorej sa okrem viníc nachádza aj inseminačná stanica jeleňov, jediná svojho druhu v Európe a na ploche 96 ha pasienkov chová jeleniu a danieliu zver.

Okolie plné zelených lúk a lesov

Vištuk je ideálnym miestom aj pre tých, ktorí sa radi venujú turistike a outdoor aktivitám. V blízkom okolí obce sa nachádzajú mnohé cyklotrasy a pešie chodníky,  vedúce okolo Malého Dunaja a prírodných rezervácií. Prevedú vás nádhernou prírodou a ponúknu vám objavovať skryté kúty a zákutia oblasti. Vištuk tiež leží len pár kilometrov od horského pásma Malých Karpát, kde môžete navštíviť krásne vodopády.

Vištucký rybník
Vištucký rybník

Prírodnou dominantou obce Vištuk je vodná nádrž, ktorá má potenciál v oblasti vodných športov, rybolovu a turistiky. Súčasťou vištuckej prírodnej scenérie je aj časť Polanka s historickou kaplnkou, vinicami a oddychovo relaxačnou zónou. Na to nadväzuje lokalita Silárd, kde bol v minulosti majer Červenokamenského panstva aj s obydliami. Teraz je centrom poľnohospodárskej výroby so zameraním na chov ošípaných a rastlinnú výrobu. V jeho blízkom okolí je prírodný areál miestneho poľovníckeho združenia

Folklór a gastronómia

Vištuk je známy aj pre svoje tradičné folklórne festivaly a podujatia, ktoré sa konajú počas celého roka. Tieto podujatia sú plné farieb, tancov, piesní a umožňujú návštevníkom zoznámiť sa s bohatou kultúrou a tradíciami.

Okrem toho môžete vyskúšať tradičnú slovenskú kuchyňu v miestnych reštauráciách, kde vám podajú chutné jedlá pripravené z čerstvých miestnych surovín.