vo-vlaku-zo-zohora-do-rohoznika

Vo vlaku zo Zohora do Rohožníka

Toto je bezkonkurenčne najkrajšia železničná trať v Bratislavskom kraji. Vedie úpätím Malých Karpát, pozdĺž zelených plání, cez borovicové lesy, popri pieskových dunách i magických mokradiach. Na jej konci sa pyšne týči Plavecký hrad. Je to priam slovenské safari – cestou môžete stretnúť srnky, kone, kravy i divé vtáky.

Železničná trať medzi Zohorom a Plaveckým Mikulášom bola uvedená do prevádzky v roku 1911. V sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia bola čiastočne rekonštruovaná kvôli výstavbe cementárne v Rohožníku. Kvôli redukcii železničnej dopravy v roku 2003 bola osobná doprava na tejto trati zastavená.

Pozrite si video:

Osobnú dopravu v roku 2017 čiastočne obnovil Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky a Železničnou spoločnosťou Slovenska. Do Plaveckého Pohradia začal premávať letný vlak Záhoráčik.

Okrem spomínaného Záhoráčika osobné vlaky po tejto trati už nejazdia. Železničnú dopravu na tejto trati zachránila nákladná doprava. Jedným z takýchto vlakov sme sa boli previezť.

Opustená železničná stanica Plavecký Mikuláš:

Nedokončená trať Plavecký Mikuláš – Jablonica

Poďakovanie:
Železničná spoločnosť Cargo Slovakia
Rušňovodič Dominik VRBA
Železnice Slovenskej republiky

Video:
Michal Feik, Ladislav Findl, Dominik Vrba