vrakunska-skladka-je-casovana-ekologicka-bomba,-riesenie-ma-v-rukach-stat

Vrakunská skládka je časovaná ekologická bomba, riešenie má v rukách štát

Dlhodobé neriešenie skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni ohrozuje vodu na Žitnom ostrove. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v reakcii na tlačovú konferenciu štátneho tajomníka MIRRI Dušana Veliča pred úradom BSK pripomína, že sanácia je plne v rukách štátu, a to konkrétne Ministerstva životného prostredia.

Župa víta zvýšený záujem kandidátov v nastávajúcich regionálnych voľbách o riešenie tohto problému, avšak odporúča protestné akcie presmerovať pred sídlo envirorezortu. Samosprávny kraj zároveň pochybuje, či vyhlásenie mimoriadnej situácie pomôže celý proces urýchliť. Je potrebné konať, nie rozprávať.

Už niekoľko rokov platí vo Vrakuni, Podunajských Biskupiciach a okolitých obciach zákaz používania vody zo studní, a to na polievanie aj na pitie. Obyvatelia dotknutých obcí však márne čakajú na sanáciu nebezpečnej skládky dlhé roky. Aj preto predseda BSK Juraj Droba dal vypracovať komplexnú správu o stave skládky a počas celého svojho funkčného pôsobenia opakovane žiadal štát o riešenie problému. Pripomenul, že pri príprave nového programového obdobia bojovala župa o externé financie na jej odstránenie, čo sa aj podarilo.

Foto: TASR