z-ruiny-cunovskeho-kastiela-bude-coskoro-ekocentrum

Z ruiny čunovského kaštieľa bude čoskoro ekocentrum

Ešte nedávno ruina, dnes sa na ňom intenzívne pracuje. Starý čunovský kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, ale ďalšia generácia by ho už nemusela poznať. Pustili sme sa do jeho rekonštrukcie a vytvoríme v ňom moderné ekocentrum s nadárodným významom.

Zázemie v ňom nájdu mladí ekológovia a bude otvorený pre širokú verejnosť. Expozície a aktivity nás naučia ekologicky myslieť, deti bude vychovávať k rešpektu k prírode. Spojili sme tak dva ciele župy – záchrana pamiatok a ochrana životného prostredia. V priestoroch vznikne interaktívna expozícia zameraná na rôzne zložky prírodného dedičstva regiónu spolu s tvorivými dielňami a multifunkčnou sálou. Obnovou prejde aj priľahlá záhrada a sýpka. Práce idú podľa plánu, aktuálne prebieha oprava strechy a stavbu plánujeme dokončiť koncom tohto roka.

Aj keď sú rekonštrukcie pamiatok extrémne drahé, všetko sa dá, ak máte víziu a tím šikovných ľudí. My sme rozbehli jednu výbornú spoluprácu s rakúskymi aj maďarskými partnermi, zohnali európske peniaze a postupne meníme schátraný čunovský kaštieľ na moderné ekocentrum, ktoré bude slúžiť všetkým – od škôlkárov po vysokoškolákov, od bežných turistov po odbornú verejnosť. Na envirovzdelávanie aj zážitky. Stavba beží na plné obrátky. Citlivo, s dôrazom na pôvodnú architektúru, pod dohľadom pamiatkárov,“ vysvetľuje župan Juraj Droba.

„Kaštieľ bol žalostne schátraný, nikto si na drahú obnovu netrúfol. My sme našli spôsob, ako to ide. Rozsiahla rekonštrukcia prebieha vďaka projektom Ecoregion SK-AT a Ecoregion SK-HU realizovaných v partnerstve s Rakúskom a Maďarskom. Financovanie projektov je z programov INTERREG V-A SK-AT a INTERREG V-A SK-HU,“ dodáva župan.