zeleznicna-spolocnost-docasne-rusi-niektore-vlakove-spoje-v-bratislavskom-kraji

Národný železničný dopravca od utorka 12. januára dočasne zruší v Bratislavskom kraji 28 vlakov na trati Senec – Petržalka.

Dôvodom je aktuálna nízka vyťaženosť vlakov, pokračujúci zákaz vychádzania a znížená mobilita, ale i zvýšená chorobnosť a karanténa príslušníkov vlakového personálu.

Aj po realizácii opatrení ostane na traťovom úseku Bratislava – Senec – Šaľa – Nové Zámky počas lockdownu zabezpečený minimálne 1-hodinový takt vlakov prímestskej dopravy, v čase dopravnej špičky pri kombinácii prímestských vlakov kategórie Os a REX bude posilnený na polhodinovú frekvenciu.

Vyťaženosť vlakov v roku 2020 bola polovičná

Vyťaženie odrieknutých vlakov sa v roku 2020 pohybovalo na úrovni 10 až 30 percent, čo je asi polovica vyťaženosti v porovnaní s rokom 2019. Na situáciu vplýva aj fakt, že v dôsledku problémov s pandémiou COVID-19 chýba na západnom Slovensku približne 70 rušňovodičov, ktorí sú chorí, respektíve v karanténe.

“ZSSK by aj preto veľmi privítala, ak by boli viaceré profesie, vrátane rušňovodičov a vlakvedúcich, zaradené už do druhej vlny očkovania, keďže od ich práce doslova závisia tisícky pracujúcich a študentov, no ich odbornosť znemožňuje zamestnávateľovi nahradiť ich v krátkom čase iným personálom,” uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

V aktuálnom období, počas ktorého platí zákaz vychádzania vrátane pohybu medzi okresmi, je v rámci verejnej dopravy v Bratislavskom kraji obmedzená aj prímestská autobusová doprava, ktorá premáva v prázdninovom režime.

Zdroj: TASR, Železničná spoločnosť Slovenska

The post Železničná spoločnosť dočasne ruší niektoré vlakové spoje v Bratislavskom kraji appeared first on Bratislavskykraj.sk.