zupni-cestari-v-terene-zabezpecuju-zjazdnost-regionalnych-ciest-pocas-snezenia

Župní cestári v teréne zabezpečujú zjazdnosť regionálnych ciest počas sneženia

Správca regionálnych komunikácií Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (SC BSK) zabezpečuje zimnú údržbu na cestách v dĺžke vyše 600 kilometrov.

Aktuálne sú vonku naši cestári v okresoch Malacky a Pezinok, teda tam, kde sneží. K dispozícii máme 16 sypačov. Vozidlá z troch stredísk robia 12 okruhov. Horský priechod cez Pezinskú babu sme prešli dnes už tri krát. O zjazdnosť regionálnych ciest sa stará 45 vodičov,“ informoval vedúci úseku správy a údržby ciest SC BSK Martin Samek.

Počas zimnej údržby zabezpečuje SC BSK posyp vozoviek, odstraňovanie snehu z vozovky či cestných prekážok, ďalej službu a pohotovosť, zimné značenie a ochranu pred závejmi ako aj čistenie ciest po zimnej údržbe. Prioritne sú udržiavané hlavné ťahy, cesty využívané autobusovou dopravou, horské úseky a úseky s nebezpečenstvom tvorenia závejov, snehových jazykov a námrazy.

„Posledné roky nielenže vo veľkej miere revitalizujeme regionálne cesty, ale zmodernizovali sme aj vozidlový park na ich údržbu. Nakúpili sme nové mechanizmy a k nim aj univerzálne výmenné nadstavby s podvozkami 4X4, ktoré majú celoročné využitie. A tak ako po iné roky, aj v tejto sezóne zabezpečuje zimnú údržbu náš správca župných komunikácií vo vlastnej réžii,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Na štyroch strediskách v Bratislave, Senci, Pezinku a Malackách má správca pre túto zimnú sezónu nachystaných1.560 ton posypovej soli, 26.750 litrov SOLMAGU L (chlorid horečnatý) a 500 ton drveného kameniva dolomit f 4/8.

V tejto sezóne bude SC BSK udržiavať 514 km ciest II. a III. triedy a 78 km ciest I. triedy pre Slovenskú správu ciest. Predpokladaný rozpočet je približne 1 až 1,3 milióna eur.