zvierata-v-nasom-regione:-sovy,-vtaky-noci

Zvieratá v našom regióne: Sovy, vtáky noci

Žmurkajú ako človek, vedia otočiť hlavu a v gréckej mytológii sú symbolom múdrosti. Predstavíme vám tieto zaujímavé nočné vtáky a poradíme, ako ich pozorovať.

Sovy sú hrdinkami rozprávok, ale aj filmov. Je to sčasti kvôli ich zvláštnemu a zaujímavému vzhľadu, ale aj kvôli nočnému životu, ktorý im dáva nádych tajomnosti. Jedným z dôvodov, prečo sú ľuďom také sympatické, je aj žmurkanie. Na rozdiel od iných vtákov totiž žmurkajú zhora nadol ako ľudia a ich oči sú veľké, vďaka čomu pôsobia múdro a zamyslene.

Mladé sovičky sú také roztomilé, že jedno obdobie sa ich fotografie stali na sociálnych sieťach populárnejšie ako mačiatka a šteniatka. 🙂 Do popredia ich dostali fotografie z jednej americkej záchrannej stanice – šlo o niekoľkodňové sovy a ich fotky zaplavili internet.

Aj starogrécka bohyňa múdrosti, odvahy, inšpirácie a spravodlivosti Aténa je vyobrazovaná so sovou, ktorá symbolizovala práve múdrosť. Sú však naozaj také bystré? Ťažko povedať. Majú výborne vyvinuté zmysly, najmä zrak a sluch. Vďaka citlivým ušiam dokážu zamerať korisť, ktorá je aj hlboko pod snehom.

Vedia sa tváriť milo, ale aj poriadne desivo.

Sovy nelovia počas letu, ale zlietajú zo stromov cielene ku koristi. Živia sa prevažne hlodavami. Vyskytujú sa na celom Slovensku, ale nežijú len v lesoch, ale aj sadoch, parkoch, močiaroch, občas sa im však zapáči aj na sídliskách. Žije ich u nás pomerne dosť, ale ohrozeným druhom je krásna plamienka driemavá. Tá rada hniezdi napríklad na kostolných vežiach.

Sova z tohto záberu by tiež mohla robiť komparz v akomkoľvek horore.

Sovy dokážu otočiť hlavu „takmer dookola“. Je to preto, že oči majú umiestnené vpredu vedľa seba a vďaka otáčaniu zbierajú informácie o svojom okolí. Sovy sú samotárske a ich najväčším nepriateľom sú väčšie sovy, ale aj človek. Mláďatá v hniezdach ohrozujú hady alebo kuny. Rozhodne však nie sú pre ľudí nebezpečné, aj keď panuje babská povera, že kuvik obyčajný blízko obydlí prináša smrť.

Sú to vznešené tvory a ak máte možnosť obdivovať ich zblízka bude ťažké od nich odtrhnúť oči. Môže za to krásne sfarbené perie, ale najmä stavba tela, výraz tváre a „múdre“ oči.

Za sovami sa vyberte v noci

Hniezdiť začínajú na jar a nemusíte čakať do úplnej tmy, aby ste ich mohli pozorovať. Cez deň môžeme pri love zbadať napríklad sovu dlhochvostú  alebo kuvika. Sovy vychádzajú večer preto, aby neboli napádané inými vtákmi, nie preto, že by potrebovali tmu. Sú však plaché a ľahko splynú s prostredím, preto ich pozorovanie nie je jednoduché.

Sovy výborne splývajú s prostredím, ich pozorovanie vo voľnej prírode preto nie je jednoduché. Musíte mať dobré oči a veľkú dávku šťastia.

Ak však sovu zbadáte, jej krása vám čakanie vynahradí. V našich lesoch stretnete najčastejšie sovu obyčajnú či myšiarku ušatú. Väčšiu šancu na jej pozorovanie máte samozrejme so skúseným sprievodcom, ktorý dokáže napodobniť jej zvuk a tým ju prilákať.

Ohrozená plamienka driemavá. Foto: www.ekoparkpiestany.sk

The post Zvieratá v našom regióne: Sovy, vtáky noci appeared first on Bratislavskykraj.sk.