Malokarpatské osvetové stredisko v Modre od roku 2025 realizuje projekt Tančiareň v kaštieli, ktorý prináša pravidelné večery živej tradičnej kultúry do historických priestorov modranského kaštieľa. Cieľom projektu je vytvárať príležitosti na kontakt s autentickou hudbou, tancom i odborným výkladom – a to v prostredí, ktoré prirodzene spája komunitný a kultúrny rozmer.
V spolupráci s Ľudovou hudbou Petra Šturlajtera vzniká formát, v ktorom sa stretávajú nadšenci folklóru i široká verejnosť. Každá tančiareň je doplnená školou tanca zameranou na tance zo západného Slovenska, vedenou skúsenými tanečnými lektormi. Zároveň sa postupne rozvíja aj odborná časť projektu – v apríli sa napríklad uskutočnila prednáška o tradičnom ľudovom odeve, ktorú viedol etnológ Patrik Rago.
„Tanec bez hudby je ako futbal bez lopty“
Hudobnú stránku večerov má pod palcom primáš a hudobník Peter Šturlajter. Jeho ľudová hudba je neodmysliteľnou súčasťou atmosféry každej tančiarne. Na otázku, ako vníma úlohu hudby v tomto formáte, odpovedá výstižne:
„Tanec bez hudby je ako futbal bez lopty.“
Hudobné večery sú pre neho výnimočné tým, že na vlastné oči sleduje vznikajúce nadšenie pre tanec aj u tých, ktorí predtým s folklórom nemali osobný kontakt:
„Výnimočné je to, že môžeme sledovať vytváranie lásky pre tanec a tradičnú kultúru aj u nefolkloristov.“
Repertoár vzniká v úzkej spolupráci s tanečnými pedagógmi, ktorí vedú školu tanca:
„Repertoár vyberáme z materiálov, ktoré nám zasielajú taneční pedagógovia. Ale vyberáme si len to, čo sa nám páči,“ dodáva s úsmevom.
Na tančiarňach znie prevažne archaický tradičný repertoár, no príležitostne zaznie aj hudba z čias prvej Československej republiky:
„Gro repertoáru sú veľmi archaické záležitosti, ale nepohrdneme ani hudbou prvej republiky – hlavne takým F. K. Veselým.“
Hudba sa čiastočne prispôsobuje úrovni tanečníkov – najmä čo sa týka tempa. Autentickosť však zostáva základným princípom:
„Prispôsobujeme len tempo. Autentickosť je základ. Robíme to tak, lebo sme presvedčení, že to je tak dobre.“
A ako vníma hudobník publikum?
„To je presne to umenie primášstva. Občas sa netrafíme, ale väčšinou trafíme klinec po hlavičke.“
Otvorený priestor pre živú tradíciu
Tančiareň v kaštieli nie je len o zábave – je o budovaní vzťahu k tradičnej kultúre cez osobnú skúsenosť. Oslovuje ľudí rôzneho veku a zázemia a ponúka im možnosť vnímať folklór ako súčasť živej a premenlivej kultúrnej identity. Spojenie živej hudby, pohybu a odborného výkladu vytvára komplexný zážitok, ktorý je rovnako poučný, ako aj príťažlivý.
Najbližšia tančiareň sa uskutoční v kaštieli v Modre v sobotu 31: mája, ak nám to počasie dovolí uskutoční sa na nádvorí kaštieľa pod holým nebom a bude obohatená o ďalšie tematické prednášky. Všetci záujemcovia sú vítaní – či už ako aktívni tanečníci, diváci alebo poslucháči. Tančiareň v kaštieli je tu pre všetkých, ktorí chcú byť súčasťou živej kultúrnej tradície. Tančiarne v kaštieli z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.