Od apríla 2025 vstúpila do platnosti nová stavebná legislatíva, ktorá zásadne mení pravidlá stavebného dohľadu. Kým doteraz túto kompetenciu vykonávali obce a mestá, po novom je výlučne v rukách štátu – konkrétne Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR (UUPV SR) prostredníctvom jeho regionálnych úradov, v rámci ktorých pôsobia stavební inšpektori.
Ako funguje nový systém, ako podať podnet a čo všetko musí zvládnuť stavebný inšpektor, prezradil v podcaste Bratislavského kraja Martin Zlocha, generálny riaditeľ sekcie štátneho stavebného dohľadu Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR.
„Po desaťročiach tu máme nový Stavebný zákon, ktorý zásadne mení nielen povoľovanie, ale aj samotný stavebný dohľad,“ uviedol Martin Zlocha. Od 1. apríla 2025 prešli všetky kompetencie Slovenskej stavebnej inšpekcie pod regionálne úrady UUPV SR, po novom stavebné inšpektoráty. Výhodou je podľa Zlochu to, že systém je jednotný a občania presne vedia, kam sa obrátiť.
Inšpektori pod lupou: Vzdelanie, skúška aj bezúhonnosť
Stavebným inšpektorom sa nemôže stať hocikto. „Stavebný zákon presne stanovuje požiadavky na vzdelanie – ide napríklad o vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v definovaných odboroch – a podmienkou je aj odborné vzdelávanie ukončené skúškou,“ spresnil Zlocha. Okrem toho musia inšpektori prejsť procesom overovania konfliktu záujmov a podliehajú pravidlám štátnej služby. Inšpektori pôsobia v jednotlivých krajoch a poznajú lokálne špecifiká. Najčastejšie reagujú na podnety – tie môžu prísť od občanov, obcí, ale aj právnických osôb.
Pozrite si podcast
Ako podať podnet a čo sa s ním deje
Zlocha odporúča využívať online formulár na webovej stránke Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. „Je to najefektívnejší spôsob, pretože formulár žiadateľa navedie, aké informácie a podklady má poskytnúť,“ vysvetľuje. Podnet však možno podať aj písomne, e-mailom alebo osobne.
Od apríla prišlo viac ako 800 podnetov z celého Slovenska. „Ľudia si na zmenu zvykli rýchlo a vítajú, že existuje jednoznačný kontakt na riešenie podozrení. Väčšina podnetov je vecná a oprávnená,“ doplnil Zlocha.
Ak inšpektor zistí porušenie zákona – napríklad, že ide o čiernu stavbu alebo sa nestavia podľa povolenia, začína sa správne konanie. To môže viesť k pokute, uloženiu nápravy alebo aj k odstráneniu stavby.
Čierne stavby bez šance, výhovorky sa neprijímajú
Najčastejším problémom je začatie stavby bez stavebného povolenia. „Sú prípady, keď stavebník vie, že povolenie nemá, ale nechce čakať. Nový systém bude voči čiernym stavbám nekompromisný – najmä pri nových prípadoch už nebude možné dodatočné schválenie,“ upozorňuje Martin Zlocha.
V prípade, že vlastník stavbu „rýchlo“ uvedie do súladu pred kontrolou, sankcii sa môže vyhnúť. Ako dodáva Zlocha: „Ak sa stavba opraví, dá do súladu so všetkými povoleniami, ešte pred samotným dohľadom, sme radi, že sa problém vyriešil.“
Do budúcnosti chce úrad viac investovať do digitalizácie a zjednodušiť procesy pre občanov: „Cieľom je, aby sa všetko vybavovalo efektívne a aby sa predišlo stavbám, ktoré ohrozujú zdravie, život alebo životné prostredie.“