V zime sa ukrývajú v domoch, maštaliach, stodolách či iných stavbách.
Na jar nečakajú na záplavy, kedy voda z rieky prebudí na zemi čakajúce vajíčka. Samičky kladú vajíčka priamo do vody a tej im stačí naozaj veľmi málo: vo vázach, vedrách, v sudoch na dažďovú vodu, zanedbaných jazierkach, na skládkach odpadu, v odhodených pneumatikách či v upchatom odkvape.
Pri vhodnom počasí sú pripravené sa rozmnožovať počas celej teplej sezóny, od marca až do októbra. Nelietajú ďaleko, držia sa blízko liahnisk a v lete sú odhodlané robiť nám vernú spoločnosť pri posedeniach v záhrade.
Z našich druhov sú to také komáre, ktoré uprednostňujú skôr zvieracieho hostiteľa (vtáky, hospodárske zvieratá), ale nepohrdnú ani ľudskou krvou. Neliahnu sa v takých množstvách, ako záplavové komáre. Neznamená to však, že nad nimi treba mávnuť rukou. Naopak, sú vektormi ochorení, ktoré u nás cirkulujú v komárej populácii. Preto predchádzať ich množeniu je naozaj dôležité.
K domácim komárom môžeme zaradiť aj druhy, ktoré nie sú pre naše územie pôvodné. Ako je napríklad ázijský komár tigrovaný, ktorého výskyt sa už na Slovensku potvrdil. Preventívnymi opatreniami proti domácim komárom pomôžeme spomaliť aj šírenie takýchto inváznych, nepôvodných druhov komárov.
Tip: Viete, že ryby sú predátormi komárích lariev a vedia ich skŕmiť naozaj veľa, to už vieme všetci. Viete ale, že aj na záhrade vám môžu rybky pomôcť? Ryby môžete použiť ako tú najprírodnejšiu ochranu pred komármi vo svojich záhradných jazierkach. Ale aj v iných vodných nádržiach (sudy, kade) možno použiť menšie druhy rybiek, napríklad také gubky.
Viac nájdete tu.
Zdroj: RSS Obec Suchohrad