Počas štyroch dní (10. – 13. apríla) sa v Stupave predstavili neprofesionálne súbory bratislavského kraja a to v rámci krajskej postupovej súťaže a prehliadky pod názvom Divadelné konfrontácie. Tento festival v sebe obsahuje dve kategórie divadiel a to divadlo mladých FEDIM a divadlo dospelých Belopotocký Mikuláš. Spoločne sa vo veľkej a malej sále v budove Mestského kultúrneho a informačného centra odohralo 18 predstavení a vystúpilo 212 účinkujúcich.
Diváci mali možnosť vzhliadnuť inscenácie v kategórii divadla mladých: V jako vítězství (DS Lano, Bratislava), Veselohra na moste (DS Lano, Bratislava), NIČ (DS Lano, Bratislava), Vojcek (Kolektív Marmota, Bratislava), Latrienálie (EDUdrama – Pesimistky, Bratislava), Svieti mesiac nad našim humienkom (DS Gong, Bratislava), Vlnenie (Divadlo Falangir, Kostolište)
Členmi odbornej poroty boli: režisér Karol Horváth, režisér Marek Kundlák a režišér Adam Hanuljak.
Porota sa rozhodla udeliť nasledovné ceny:
- miesto: Vlnenie (Divadlo Falangir, Kostolište)
- miesto s návrhom na postup: Veselohra na moste (DS Lano, Bratislava)
- miesto: Latrienálie (EDUdrama – Pesimistky, Bratislava)
Cena poroty za výber téma a jej spracovanie: Latrienálie (EDUdrama – Pesimistky, Bratislava)
V kategórii divadiel dospelých sa spolu predstavilo 11 súborov:
Vianočná koleda (Biele divadlo, Bratislava), Obrázky z medziposchodia (Divadlo Selavi, Bratislava, Bohyne v nás (Marydia, Bratislava), Remeselníci (Divadelná jedáleň, Bratislava), Dostojevski trip (Biele divadlo, Bratislava), Výstrel nik nepočul (Divadlo Ľahostajna, Bratislava), Lúzri (Komorné divadlo Stupava – Neskorý zber, Stupava), Kurnikšopa (DS ŠÁCHOR, Zohor), Čertice alebo škriepky v Chiozze (VaDiDlo, Lozorno), Praotec (Divadlo Havran, Bratislava), Šoferák (Sološnícki divadelníci, Sološnica)
Členmi odbornej poroty boli: režisérka Adriana Tótiková, autor, dramaturg a režisér Miklós Forgács, dabingový režisér a divadelný influencer Max Sobek.
Porota sa rozhodla udeliť nasledovné ceny:
- miesto: Šoferák (Sološnícki divadelníci, Sološnica)
- miesto s návrhom na postup: Lúzri (Komorné divadlo Stupva – Neskorý zber, Stupava)
- Dostojevski trip (Biele divadlo, Bratislava)
Cena poroty za autentickú drzosť: Divadlo Selavi, Bratislava
Cena poroty za stvárnenie ženských postáv v inscenácii Lúzri, Dana Gudabová, Gabika Alexová, Valéria Potančoková
Cena za herecké stvárnenie postáv v troch poetikách: Ján Želipský
Cena poroty za stvárnenie postavy knieža Myškina: Barbora Suchanová (Biele divadlo, Bratislava)
Po odohraní každého predstavenia sa konal rozborový seminár, počas ktorého jednotlivé súbory a tvorcovia sa mohli konfrontovať s odbornom porotou. Tá sa snažila analyzovať jednotlivé inscenácie, ponúknuť svoj pohľad a rady ohľadom ďalšej tvorby a skvalitňovania.
Karol Horváth zhrnul festival nasledovnými slovami:
„Mal som raz dosť vypätý rozhovor s kamarátom a v istom momente som sa ho spýtal, prečo robí ochotnícke divadlo. A on mi vraví, aby stál pred ľuďmi a vyzeral úžasne. A potom sa opýtal on mňa, že prečo robím ochotnícke divadlo. Vravím mu, že jediný skutočný dôvod prečo robím ochotnícke divadlo ja, že sa cítim totálne slobodne. Viete, môže sa diať v rodine, v spoločnosti na celom svete čokoľvek čo nás rozhodí alebo znepokojí, môžeme cítiť tlaky môže nás niekto dísovať čo to dá, ale keď vlezieme do toho úžasného priestoru, ktorý považujeme za svoju domovskú scénu, naozaj sme tam sami za seba a robíme si absolútne čo chceme. A to je úžasné. A toho sme boli svedkami aj tieto dni na Divadelných konfrontáciách. Ako porota sme videli divadlo, ktoré bolo divadelne absolútne nepoučené, ale ich nadšenie a sloboda bola natoľko občerstvujúca, že oni sami boli divadelným zážitkom. Videli sme vlažnejšie divadlá, videli sme energickejšie divadlá, ale vždy to boli divadlá, ktoré vypovedali o tom nad čím premýšľajú, ako vnímajú komunitu v ktorej žijú, ako vnímajú samých seba a rôznym spôsobom a v rôznej fáze divadelnej zručnosti akcentovali samých seba. A nie len samých seba ale aj divákov, ktorý na to pozerali. A toto naozaj považujem za zázrak. A preto považujem túto prehliadku za niečo výnimočné. Je mi ľúto, že to musím povedať, ale čím je v spoločnosti blbšie tak ľudia robia divadlo radšej. Je to dôkazom toho, že sa tak cítia slobodne.“
Všetkým účinkujúcim patrí vďaka a uznanie za ich prácu a tvorivosť. Postupujúcim súborom gratulujeme a držíme palce na celoštátne kolo, ktoré sa bude konať v dňoch 6. – 8. júna v Liptovskom Mikuláši.














