Pracovná návšteva partnerskej …

Pracovná návšteva partnerskej školy v ukrajinskom Ľvove

Poznáte príslovie "Prišli ako hostia, odišli ako priatelia"? Tak toto sa nám stalo. Pred niekoľkými rokmi nás pozvali kolegovia zo Ľvova na návštevu. Ani sme si vtedy neuvedomili, že sa začína priateľstvo.

A zase prišla pozvánka. Na Teoretickú a praktickú konferenciu „Ukrajinská kuchyňa“. Z Bratislavy sme vyrazili za tmy v utorok. 22. novembra autom. Trochu ospalí, trochu znudení a hlavne v očakávaní a napätí. Niektorí z nás už na Ukrajine boli, ale viacerí mali zmiešané pocity. Čo tam budú robiť? Kde budú spať? Čo budú jesť?

Viezli sme sa poľskou diaľnicou a keď sme opúšťali "šengen", začalo sa stmievať. Ubytovanie sme mali pripravené v Don Bosco professional centre vo Ľvove. Bolo tu ešte veľmi živo, deti rôznych vekových kategórii hrali volejbal, behali po chodbách, pokrikovali. Izby skromné, čisté a príjemné. S radosťou sme zistili, že tu máme pripravené malé občerstvenie, pridali sme zásoby z domova, najedli sme sa a…

Ráno sme sa zobudili do slnečného prostredia centra saleziánov. Historické aj moderné budovy, ihriská, lavičky, chodníčky na okraji lesoparku. Boli sme hladní, tak šup do auta. Cestou sme ešte presťahovali dievčatá do centra mesta, kde mali pripravený apartmán, aby nám všetkým bolo pohodlnejšie.

Už prvé jedlo vo Ľvove bolo gastronomickým zážitkom. Dali sme si zeleninový šalát, jajičnicu, šunku, salámu. Jedlo bolo našim jazykom veľmi povedomé, ale voňalo olivovým olejom a jednoduchosťou.

A už nás čakal bohatý program. V rámci partnerského projektu Vyššej odbornej školy potravinárskej technológie vo Ľvove a Strednej odbornej školy gastronómie a hotelových služieb v Bratislave sa uskutočnila Medzinárodná teoretická a praktická konferencia „Ukrajinská kuchyňa“.
Návštevy sa zúčastnili tri študentky, predsedníčka Žiackej rady školy Nikola Dobijová, ďalej Sára Sármányová a Patrícia Díbuzová, riaditeľ Strednej odbornej školy gastronómie a hotelových služieb v Bratislave Jozef Horák, zástupkyňa riaditeľa Janka Krošláková, Zoltán Černák , majster odbornej výchovy a Peter Matúš, referent práce s verejnosťou.
Zoznámili sme sa s pedagogickým tímom LC LTU. Študenti a majstri školského výrobného tréningu, teda odbornej praxe predstavili tradície ukrajinských regionálnych kuchýň.
Halíčsku kuchyňu predstavila učiteľka špeciálnych disciplín Natalia Dremukh.
O tradičných jedlách hovorila Oľga Ganushchak, majsterka odborného výcviku, pekár, cukrár, autorka zbierok receptov ukrajinskej kuchyne. Zoznámila nás so základmi prípravy Boikových občerstvení a nápojov, ale rozprávala aj o ľudových tradíciách a zvykoch obyvateľov tejto lokality. Okrem toho Oľga Ganushchak predstavila autorskú knihu „101 receptov Boyko's Kitchen v pracovné dni a na sviatky“.
Majstri výrobného výcviku, prezentovali aj regionálne kuchyne. Pavel Vasikov nás zoznámil s poltavskou kuchyňou, Marianna Shikh predstavila Volyňu a Irina Savchak rozprávala o svojich kulinárskych preferenciách.
Bolo pre nás mimoriadne zaujímavé zistiť, aké jedlá tradične pripravujú kuchári z rôznych častí Ukrajiny. Naši ľvovskí priatelia plánujú predstaviť ukrajinské tradície varenia aj v našom projekte Medzinárodné kuchyne, ktorý realizujeme za účasti ambasád rôznych krajín v Bratislave.
Boli sme tiež milo prekvapení návštevou pekárskeho múzea školy. Stálym riaditeľom múzea je učiteľka – metodológ Lyubov Belorussian, ktorá hovorila o ľudových tradíciách, zvykoch a technológiách pečenia pekárskych výrobkov. Predstavila aj exponáty múzea: výrobky konzervované metódou lakovania, starovekú pekáreň a ľudové odevy z Halíča.
Študenti pod vedením majstrov odborného výcviku školy usporiadali semináre o príprave ukrajinských jedál. Oboznámili sme sa s materiálnou a technickou základňou školy. Veľmi sa nám páčilo príjemné publikum pre teoretické vzdelávanie, vzdelávacie a praktické pracoviská, kuchynské laboratórium. Okrem toho sme sa zúčastňovali na otvorených teoretických a praktických hodinách povolania kuchár a cukrár
Užitočnou skúsenosťou pre nás bola návšteva IV. Národnej kulinárskej súťaže Dni ukrajinskej kuchyne, ktorej sa zúčastnila LCU HT. Účastníci konferencie tiež obohatili svoj spoločný voľný čas a kultúrny program.
„Táto konferencia naplnila našu partnerskú dohodu novým obsahom,“ uviedol riaditeľ Strednej odbornej školy gastronómie a hotelových služieb v Bratislave Jozef Horák. „Naším cieľom je prehĺbiť našu spoluprácu, najmä zavedením nepretržitých stáží pre študentov, učiteľov a majstrov odborného vzdelávania v našich inštitúciách.
„Toto stretnutie potvrdilo úzke prepojenie inštitúcií odborného vzdelávania v bratských krajinách,“ uviedla Oksana Rick, metodička ministerstva osvety a vzdelávania Ľvovskej oblasti, zdôrazňujúc orientáciu Vyššej odbornej školy potravinárskej vo Ľvove na európsku úroveň vzdelávania.
Preto október tohto roku predstavil nielen krásne slnečné dni, ale aj teplo partnerských vzťahov medzi ukrajinskými a slovenskými pedagógmi a žiakmi.
„Pre Lviv Higher Professional School of Food Technology boli dôležité nové skúsenosti, výmena kultúr, integrácia do európskeho vzdelávacieho procesu, ktorý naplnilo toto stretnutie,“ uviedla Natalya Sklyarchuk, riaditeľka LLPU. „Stal sa krokom v dynamickom rozvoji školy.“
Posledný deň návštevy sme pre našich partnerov pripravili jedlá slovenskej kuchyne.
Majster odbornej výchovy, Zoltán Černák varil a riadil prípravu našich jedál. Slovenské menu sa skladalo z hrianky s bryndzovou nátierkou, kotlíkového gulášu. Celého procesu prípravy a varenia sa zúčastnili študenti oboch škôl. Dezert – jablkové pité pripravili naše dievčatá.
Počas prípravy slovenských jedál sa riaditeľ školy Jozef Horák zúčastnil bilatelárneho rokovania s profesorom Ľvovského polytechnického inštitútu Orestom Kozevičom ohľadom možnosti štúdia ukrajinských detí v našej škole, hlavne v nedostatkových odboroch mäsiar, pekár a cukrár.
Naša neistota sa počas pobytu vo Ľvove stratila. Obyvatelia tohoto mesta sa urputne bránia sstartiť úsmev, napriek tomu, že ich krajina je vo vojnovom stave. Najlepšie suroviny pre svoje jedlá s obľubou nakupujú na trhu. Nezabudnuteľným zážitkom bola návšteva rybieho trhu. Pri večerných prechádzkach mestom sme stretávali moderných ľudí plných nádeje, Ľvov je historické mesto vzdelaných obyvateľov s budúcnosťou. Mesto úžasnej architektúry, hudby, umenia, extravagandných účesov a mládeže.
V sobotu sme opúšťali priateľov. So želaním, že ich budeme môcť privítať u seba doma. A že tu budú na nás s otvorenou náručou čakať aj nabudúce.
Pokým sa nám podarilo vrátiť do Schengenského priestoru, prešli si naše študentky ešte jedným nie príjemným zážitkom. Keď sa vraciaš z milého stretnutia s priateľmi a musíš prejsť 4 hodinovou tortúrou hraníc, tak ako to nikdy predtým nepoznali. Naše žiačky pochopili význam Európskej únie a možnosťami a vzťahmi vyspelých civilizovaných krajín.
J.M.B.