Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape

Inšpirácie z Moravy pre budúcnosť parkov

V dňoch 14. a 15. mája sa uskutočnila dvojdňová študijná návšteva partnerov projektu Parksfit4future zameraná na parkový manažment a starostlivosť o zeleň v kontexte klimatických zmien. Tejto pracovnej cesty sa zúčastnili zástupcovia Malokarpatského osvetového strediska (MOS), Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), Höhere Bundeslehr und Forschungsanstalt für Gartenbau Schönbrunn (HBLFA) a parku v Eisenstadte. Cieľom study visit bolo nielen prehlbovanie odborných vedomostí, ale aj posilnenie partnerstiev a výmena skúseností v oblasti správy a ochrany parkov.

Prvý deň sa účastníci stretli na pôde Záhradníckej fakulty Mendeleovej univerzity v Lednici. Privítal nás odborník na historické parky, doc. Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D., ktorý pripravil odbornú prednášku venovanú jedinečnému kultúrno-krajinárskemu celku – Lednicko-valtickému areálu. Prednáška sa zamerala na historický vývoj parku, štruktúru výsadieb, výzvy v oblasti údržby, ako aj na jeho adaptáciu na meniace sa klimatické podmienky.

Popoludní sme pokračovali priamo v teréne – v Lednickom parku, kde sme mali možnosť detailne spoznať rozvrhnutie parku, rozmanitosť výsadieb (od domácich až po cudzokrajné druhy), ako aj stav jednotlivých drevín. Pozornosť bola venovaná aj ich zdravotnému stavu, starostlivosti a výzvam, ako je sucho či choroby. Návšteva historickej oranžérie poskytla pohľad na architektúru, historické zavlažovacie systémy a vykurovanie, ale aj na organizáciu výsadieb a pestovateľské techniky, ktoré sú stále aktuálne.

Zaujímavou súčasťou prehliadky bola aj drobná architektúra, ktorá dotvára charakter a estetickú hodnotu celého parku. Príklady ako Minaret, Apollónov chrám či Rybničný zámoček sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva a dokazujú prepojenie funkcie, estetiky a krajinného dizajnu.

Druhý deň bol venovaný valtickému parku, ktorý sa od lednického líši svojím prístupom k výsadbám – preferované sú najmä domáce dreviny, čo prináša iný pohľad na ekologickú stabilitu a odolnosť krajiny. Prezentácia zameraná na porovnanie týchto dvoch koncepcií bola impulzom pre odbornú diskusiu medzi partnermi.

Účastníci prejavili vysokú mieru angažovanosti – diskusia sa rozvinula najmä na tému chorôb drevín, klimatických výkyvov, problému so suchom a nedostatkom vody, ale aj legislatívnych prekážok, ktoré komplikujú efektívne spravovanie parkov. Bolo zrejmé, že všetci partneri čelia podobným výzvam a majú záujem hľadať spoločné riešenia.

Táto study visit naplnila svoje hlavné ciele:

  • Prehĺbenie odborných poznatkov v oblasti historického parkového manažmentu a adaptácie na klimatické zmeny
  • Zdieľanie skúseností a identifikácia spoločných problémov
  • Rozvoj spolupráce – vznikli nové kontakty a otvorili sa možnosti pre spoločné projekty

Osobitne významný bol vznik dialógu medzi Záhradníckou fakultou Mendeleovej univerzity a školou záhradníctva v Schönbrunne, ako aj iniciácia kontaktu s parkom v Eisenstadte, čo môže do budúcnosti priniesť praktické výmeny, odborné stáže a výskumnú spoluprácu.

Záverom možno konštatovať, že study visit bola nielen odborným prínosom, ale aj inšpiráciou pre všetkých účastníkov. Výmena skúseností v oblasti starostlivosti o zeleň a adaptácie na klimatické výzvy je kľúčová pre udržateľnú budúcnosť našich parkov a krajiny.