tip-na-cyklovylet:-okolo-korza-zalesie-az-k-slnecnym-jazeram

Tip na cyklovýlet: Okolo Korza Zálesie až k Slnečným jazerám

Vychutnajte si začiatok leta na bicykli. Táto trasa vás zavedie popri unikátnom korze v Zálesí až k Slnečným jazerám v Senci.

Trasa má 40 kilometrov, prevýšenie je 149 metrov a s prestávkou v Zálesí vám bude výlet trvať 2-3 hodiny. Povrch je na 90 % asfalt a 10 % terén a trasa je vhodná aj pre menej zdatných cyklistov či rodiny s deťmi. Ideálne sú trekingové či horské bicykle.

Popis trasy Bratislava – Zálesie – Ivanka pri Dunaji – Bernolákovo – Nová Dedinka – Tureň – Senec:

  • Trasa výletu začína v Bratislave, pod mostom SNP na petržalskej strane, a po Viedenskej ceste sa pustíme smerom k Starému mostu. Prejdeme popod Starý most, a ďalej ideme po dunajskej hrádzi až k Prístavnému mostu. Zabočíme doľava a po lávke Prístavného mosta pokračujeme po červeno značenej Dunajskej cyklotrase – EuroVelo 6 smerom k mostu cez  Malý Dunaj, cez ktorý sa dostaneme až na križovatku cyklotrás pri bývalom bufete Šimani.
  • Pri bývalom bufete Šimani odbočíme doľava na modrú cyklotrasu č. 2001 a po peknej cyklotrase popri Malom Dunaji pokračujeme až do bratislavskej Vrakune, ku kruhovému objazdu. Tu podídeme podjazdom popod cestu a napojíme sa na Ráztočnú ulicu, po ktorej pôjdeme cca 900 m. Potom z nej odbočíme doľava na Ihličnatú ulicu, po ktorej prejdeme až na jej koniec, kde sa napojíme na novú cyklotrasu, ktorá kopíruje breh Malého Dunaja.
  • Cyklotrasa nás privedie k mostu, cez ktorý prejdeme na druhú stranu a zatočíme doprava a popri Malom Dunaji, ďalej popri letisku M.R. Štefánika a popod diaľnicu D4 sa neskôr dostaneme na križovatku cyklotrás. Tu sa dáme doľava, a prídeme k pekným jazerám Zelená voda, popri ktorých prídeme až k mostíku cez Šúrsky kanál, po ktorom prejdeme na druhú stranu zabočíme doprava, a po krátkom úseku po chodníku prídeme do Zálesia, kde po Starobystrickej ulici prídeme až k Zálesáckemu mólu a majáku, ktoré sa oplatí vidieť. Približne 300 m proti toku Malého Dunaja je prístavisko, kde sa dajú požičať lode na splav, či len tak povozenie sa po okolí. Je tu aj replika mlyna, plávajúca na vode.
  • Zo Zálesia sa vrátime späť cez obec Zálesie k Šúrskemu kanálu a náš výlet bude pokračovať popri ňom k najbližšiemu mostu, kde zabočíme doprava a po miestnych komunikáciách prejdeme cez obec Ivanka pri Dunaji až na jej východný okraj, kde z cesty prejdeme na cyklochodník, ktorý nás dovedie až do Bernolákova. Tu za mostom ponad Čiernu vodu odbočíme doprava a prejdeme po chvíli na ďalší cyklochodník, ktorý pokračuje po brehu Čiernej vody, až do obce Nová Dedinka.
  • Na konci cyklochodníka v Novej Dedinke prejdeme na cestu a po hlavnej ulici vľavo pokračujeme smerom na Veľký Biel. Za obcou na križovatke odbočíme doprava a po značenej cyklotrase č. 8044 prídeme  na okraj obce Tureň. Prejdeme popri nej stále priamo,  neskôr aj  po nespevnenej poľnej ceste, až po hlavnú cestu Bratislava – Sládkovičovo. Tu opatrne prejdeme cez kruhový objazd na Šamorínsku ulicu v Senci a pokračujeme až na jej koniec, kde zabočíme doľava a prejdeme cez železničné priecestie. Kúsok ďalej na prvej križovatke opäť zabočíme doprava a cesta nás privedie k železničnej stanici a Seneckým jazerám, kde náš výlet končí.
  • Späť do Bratislavy sa dostaneme pohodlne vlakom ŽSR.
  • Interaktívnu mapu výletu nájdete TU
Bratislavský hrad
Most SNP
Bratislava
Most Apollo
Bufet Šimani – toho času už neesxistuje
Cyklotrasa popri Malom Dunaji
Modrý most vo Vrakuni
Cyklotrasa pri Malom Dunaji za Vrakuňou
Cyklotrasa pri Malom Dunaji v smere na letisko
Malý Dunaj
Letiskový most cez Malý Dunaj
Letiskový most cez Malý Dunaj
Zelená voda
Zelená voda
Mostík cez Šúrsky kanál
Korzo v Zálesí
Korzo v Zálesí
Zálesie, repliky vodných mlynov
Zálesie, požičovňa lodí
Ivanka pri Dunaji, Kostol sv. Jána Krstiteľa
Ivanka pri Dunaji, pamätník
Ivanka pri Dunaji, kaštieľ
Cyklotrasa Bernolákovo – Nová Dedinka
Cyklotrasa pri Novej Dedinke
Senec, Kaplnka, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senec, Kostol sv. Mikuláša, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senec – synagóga, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senec – Turecký dom, múzeum, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senecké jazerá, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senecké jazerá, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senec – letecký pohľad, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Senec – popri Železničnej stanici, Zdroj: Miroslav Pochyba/ Archív mesta Senec
Interaktívnu mapu nájdete TU