tip-na-vylet:-magicky-hrad-pajstun

Tip na výlet: Magický hrad Pajštún

Stredoveký hrad má aj ako zrúcanina tajomnú atmosféru. Je to skvelý tip na jesenný výlet a výhľady na Malé Karpaty vám vynahradia stúpanie do kopca.

Hrad Pajštún sa vypína na vápencovom brale Malých Karpát a okolnosti jeho vzniku nepoznáme. Záznamy však siahajú až do trinásteho storočia a neskôr bol spájaný aj s významným rodom Pálffyovcov.

Takto sa na hrad dostanete

Ak sa rozhodnete ísť s rodinou na Bratislavský hrad a neskôr sa presunúť na hrad Pajštún, trvať vám to bude len 24 minút autom. Východzí bod je v tomto prípade dedina Borinka pri Stupave. Dostanete sa až k parkovisku pri kostole, kde necháte auto a odtiaľ smeruje červená turistická značka. Ak chcete ísť dlhší úsek pešo, odporúčame ísť z Patrónky na konečnú zastávku autobusu č. 37 – Záhorská Bystrica. Odtiaľ sa vydáte po modrej do Marianky a po červenej cez spomínanú Borinku na hrad. Túto trasu zvládnu aj deti, trvá len približne hodinu a pol a zrúcanina je voľne prístupná.

Pôvodné múry sa síce nezachovali, ale zrúcanina má skvelú atmosféru a je obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov.
Pôvodné múry sa síce nezachovali, ale zrúcanina má skvelú atmosféru a je obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov.

Legendy o Pajštúne

Gašpar Serédy, prezývaný aj Gašpar smutný, bol veľmi nešťastný a nebolo možné ho žiadnym spôsobom rozveseliť. Kastelán Strajchel preto zvolal radu starších, kde sa rozhodli, že pošlú samotnému pekelníkovi list. Požiadajú ho o šaša, ktorý by ich pána aspoň raz rozosmial. Čertov však požiadavka urazila a na hrade sa zjavil prezlečený čert Rumo. Bol natoľko zábavný, že pána úprimne rozosmial. Keď však Rumo splnil svoju úlohu, vzal všetkých so sebou do pekla.

V lete je hrad obklopený zeleňou. Je zaujímavý aj tvarom zrúcaniny, ktorá pripomína prostredník.
V lete je hrad obklopený zeleňou. Je zaujímavý aj tvarom zrúcaniny, ktorá pripomína prostredník.

Traduje sa aj príbeh o krutom kastelánovi. Chudobnému dedinčanovi Lackovi zomierala žena a tak chcel poprosiť hradného lekára o pomoc. Kastelán Tupík sa však rozhodol, že chudobnému Lackovi nepomôže, pretože ho vyrušil zo spánku. Zúfalý dedinčan však požiadal o pomoc hradného ducha a na to neskôr kastelán doplatil. Lackova žena sa síce uzdravila, ale pomstychtivý kastelán chcel dedinčana silou mocou potrestať. Na truc ho poslal ku grófovi Erdodymu s listom a mal sa do hodiny vrátiť s odpoveďou, čo sa nedalo stihnúť. Hradný duch mu však opäť pomohol a ku grófovi ho vzal čarovný koč ťahaný samotným čertom. A po návrate si vzal kastelána so sebou do pekla.

Pajštún je veľmi bohatý na povesti. Traduje sa napríklad aj príbeh, že vždy o polnoci okolo hradu jazdí divokým cvalom rytier na bielom koni a následne zmizne v priepasti.

Na hrad nevedie dlhá cesta, a preto je dobrým tipom aj na zimnú prechádzku.
Na hrad nevedie dlhá cesta, a preto je dobrým tipom aj na jesennú prechádzku.