Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape
Breadcrumb Abstract Shape

V Pezinku má začať prieskum antimónu, mesto varuje pred ekologickou katastrofou

Mesto Pezinok zásadne nesúhlasí s plánovaným geologickým prieskumom antimónu a zlata v lokalite Trojárová, ktorá zasahuje do územia Malých Karpát. Podľa primátora Romana Mácsa ide o vážnu hrozbu pre životné prostredie, vodu a zdravie obyvateľov. Prvé vrty majú začať už v máji – samospráva preto podniká všetky kroky, aby plánovaný prieskum zastavila.

Geologický prieskum je plánovaný v lokalite Trojárová, ktorá zasahuje do katastra mesta a nachádza sa v chránenom prostredí Malých Karpát. Práce má v máji a júni realizovať spoločnosť Slovak Antimony Corporation, s. r. o., za účelom vyhľadávania vyhradených nerastov – konkrétne antimónu a zlata.

Ak raz dovolíme, aby sa do srdca Malých Karpát vrátila ťažba antimónu, o pár rokov už nebude čo chrániť. Toto nie je len technická záležitosť. Je to otázka budúcnosti nášho mesta, našej vody, našich lesov. Toto je zápas o zdravie a dôstojnosť obyvateľov Pezinka,“ vyhlásil primátor Roman Mács.

Antimón patrí medzi ťažké kovy, ktoré môžu prenikať do pôdy a podzemných vôd. V spojení s historickými skúsenosťami z baníckej činnosti v regióne vznikajú oprávnené obavy z kontaminácie krajiny a dlhodobých ekologických dôsledkov. Spolu s antimónom sa často vyskytuje aj arzén – vysoko toxický prvok, ktorý ohrozuje životné prostredie i zdravie ľudí. Menej často sa v ložiskách objavuje aj ortuť, ktorá by riziká ešte znásobila.

Mesto podniká právne kroky, pripravuje verejné diskusie

Rozhodnutie o prieskumnom území vydalo Ministerstvo životného prostredia SR ešte počas predchádzajúceho volebného obdobia. Aktuálne vedenie mesta o ňom nebolo informované a s prieskumom zásadne nesúhlasí. Považuje ho za environmentálne rizikový zásah do jedného z najcennejších prírodných území v okolí Bratislavy.

Mesto Pezinok aktuálne komunikuje s príslušnými orgánmi, žiada o detailné informácie a pripravuje sériu odborných a verejných diskusií. „Zásahy do rovnováhy nášho územia môžu zmeniť ráz krajiny a ohroziť to, čo si celé generácie chránili,“ upozorňuje samospráva.

Obyvatelia budú o ďalšom postupe informovaní prostredníctvom webovej stránky mesta a sociálnych sietí. V prípade potreby samospráva nevylučuje ani protestné a nátlakové akcie. Zároveň vyzýva verejnosť, aby nezostala ľahostajná – budúcnosť Malých Karpát je podľa jej slov v ohrození.