chorobnost-na-akutne-respiracne-ochorenia-aj-na-chripku-klesla

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia aj na chrípku klesla

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v treťom kalendárnom týždni 2023 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom na Slovensku klesla o 11,3 percenta. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia bol pokles o 23,1 percenta. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.

Epidemiológom počas týždňa nahlásili 45.835 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Prešovskom kraji, najnižšiu v Žilinskom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1883 osôb.

Ako chrípku a CHPO nahlásili 6283 ochorení, čo predstavuje 13,7 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trenčianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola tiež vo vekovej skupine do piatich rokov.

V treťom kalendárnom týždni 2023 bolo hlásených päť prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia z Banskobystrického, Žilinského, Trnavského a Prešovského kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny bolo hlásených celkovo 95 prípadov ochorenia SARI, ktoré v troch prípadoch skončili úmrtím. Išlo osoby vo vekovej skupine 60 a viac rokov, z toho v dvoch prípadoch išlo o osoby vo veku nad 80 rokov.

Hlásených bolo spolu 335 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 17,9 percenta menej ako v predchádzajúcom týždni. Antigénové testy ukázali v danom týždni 304 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19, čo je o 45,4 percenta menej ako v predošlom týždni. Z celkového počtu prípadov ochorenia bola za január najvyššia chorobnosť vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb. Hospitalizovaných je 324 pacientov. Ochoreniu doteraz podľahlo celkovo 20.911 osôb. Najviac prípadov od začiatku roka bolo zaznamenaných v Košickom kraji, najmenej v Prešovskom kraji.

Zdroj: TASR