Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja začala s pilotnou inštaláciou flexibilných stĺpikov na zvislé dopravné značenie. Ide o viaceré kritické miesta z pohľadu bezpečnosti cestnej premávky. Rovnako implementuje aj nové zvislé dopravné značenia na administratívnych hraniciach BSK a Trnavského samosprávneho kraja.
„Vo vybraných lokalitách, kde dochádzalo k opakovanému poškodeniu dopravného značenia v dôsledku dopravných nehôd, sa nainštalovali zvislé značky s integrovaným pružným mechanizmom. Ide o technológiu, ktorá umožňuje ohýbanie stĺpika pri náraze. Vyhneme sa tak jeho zlomeniu alebo úplnému vytrhnutiu z konštrukcie vozovky,“ popísal predseda BSK Juraj Droba.


Správa ciest BSK očakáva, že toto riešenie prispeje k zníženiu počtu výjazdov na opravy dopravného značenia. Ušetria sa tým nielen finančné prostriedky, ale aj čas a ľudské zdroje, ktoré bude môcť župný správca komunikácií efektívnejšie využiť na iné systematické činnosti v oblasti správy a údržby ciest.
Už po niekoľkých týždňoch eviduje Správa ciest BSK viacero prípadov, kedy došlo k poškodeniu samotnej značky, no flexi stĺpik zostal neporušený. Vďaka tomu nebolo potrebné zasahovať do vozovky, meniť pätky ani obnovovať deliace ostrovčeky, nakoľko pri bežnom stĺpiku by si to vyžadovalo opakované stavebné zásahy.
Tento systém sa ukazuje ako mimoriadne efektívny a praktický, pričom zachováva funkčnosť a viditeľnosť dopravného značenia aj po menších kolíziách. Správa ciest BSK preto zvažuje rozšírenie tohto riešenia na ďalšie problematické úseky ciest v kraji.


Zároveň Správa ciest BSK osádza nové zvislé dopravné značenia na administratívnych hraniciach BSK a Trnavského samosprávneho kraja. Celkovo sa tu nachádza 25 cestných komunikácií, ktoré pretínajú túto krajskú hranicu. Aktuálne na všetkých týchto úsekoch prebieha inštalácia nového zvislého dopravného značenia v súlade s platnou vyhláškou Ministerstva dopravy a výstavby SR č. 30/2020 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke, ako aj podľa aktuálnych technických podmienok a normatívnych štandardov. Cieľom je zabezpečiť štandardizované, vizuálne jednotné a legislatívne správne značenia cestných úsekov, zjednodušiť orientáciu účastníkov cestnej premávky pri prechode samosprávnymi krajmi a aj posilniť regionálnu identitu prostredníctvom vizuálnej signalizácie príslušnosti k jednotlivým krajským celkom. Hoci má táto úprava predovšetkým lokálny vizuálny dosah, z hľadiska systému dopravného značenia a jeho funkčnosti predstavuje významný kvalitatívny prínos pre dopravnú infraštruktúru a bezpečnosť premávky.