bez-ktorych-filmov-si-nevieme-predstavit-vianoce?

Bez ktorých filmov si nevieme predstaviť Vianoce?

K Vianociam neodmysliteľne patria aj kultové filmy či rozprávky, bez ktorých by sme si tieto sviatky ani nevedeli predstaviť.  Každý z nás má tu svoju obľúbenú, ktorú si pozrie každý rok, aj keď už 25-krát. 

1.    Tri oriešky pre Popolušku 

Mnohí z nás si nevedia Štedrý deň predstaviť bez Troch orieškov pre Popolušku. Pri pozeraní tejto rozprávky sa nejedno dievča či žena vo svojich myšlienkach premení na princeznú, kvôli ktorej obehne všetky dievčatá v okolí so stratením „střevícem“. 

2.    Perinbaba 

Perinbaba od Juraja Jakubiska je možno najlepšou domácou rozprávkou. Krásny príbeh a neodolateľná atmosféra, kde si hlavnú úlohu zahrala skvelá Giuliettu Masini. Rozprávka o starenke, ktorá sa starala o sneh a o láske nebojácneho Jakuba a Alžbetky. Osudy hrdinov sprevádza Zubatá s kosou, ktorá spôsobuje smrť tam, kde sa objaví, ale niekomu sa aj tak podarilo ju prekabátiť.  

3.    Sám doma a Sám doma Stratený v New Yorku 

Kultová klasika s nezabudnuteľným Macaulayom Culkinom ako všestranným Kevinom McCallisterom, ktorého rodičia zabudnú doma a on prichystá dvom zlodejom skutočne nezvyčajný Štedrý večer. Verili by ste, že filmový Kevin už má 42 rokov? Kevin je na zlodejov pripravený aj v druhej časti, v ktorej zablúdi do New Yorku.  

4.    Pelíšky 

Pelíšky patria k jedným z najlepších počinov českej kinematografie. Herecké obsadenie, scenár, nesmrteľné hlášky, ale aj samotná doba, v ktorej sa príbeh odohráva, sa množstvu divákom zaryli pod kožu. Tento rok tomu je 21 rokov od premiéry kultovej snímky. Film získal celkovo tri ocenenia: Českého leva za najlepší hlavný mužský herecký výkon Jiřího Kodeta, za najlepší plagát a za divácky najúspešnejší český film. Tak ako to je ňok alebo kendlík? Tento film patrí počas Vianoc rozhodne do každej domácnosti. 

5.    Grinch 

Kto z dnešných detí by nepoznal Grincha, azda najväčšieho hundroša na svete? Nemá rád veselých obyvateľov mestečka a žije v jaskyni na vrchu so svojím psom, aby mal od každého dokonalý pokoj a chystá svoj diabolský plán zničenia Vianoc. Ako to celé dopadne si môžete pozrieť v klasike, kde je v hlavnej úlohe Jim Carrey alebo v rozprávkovom prevedení. 

6.    Láska nebeská 

Láska nebeská je v súčasnosti stálym evergreenom televíznych obrazoviek počas Vianoc. Táto romantická komédia vás zavedie do Londýna, v ktorom sa odohráva hneď niekoľko čarovných romantických príbehov. Skvelý humor a parádni herci sú samozrejmosťou. 

7.    Vianočné prázdniny 

Podarenú rodinku Griswoldovcov poznáte z viacerých filmov, ale Vianočné prázdniny patria rozhodne k tým najlepším. Keď máte pociť, že všetko na vás padá, nič nestíhate a hovoríte si, že horšie to už nemôže byť, tento film je tá správna cesta na zlepšenie nálady.  

8.    Mrázik 

Hoci táto ruská rozprávka má už 56 rokov, je populárna aj dnes a obľubuje ju aj súčasná generácia detí. Legendárny príbeh o pracovitej Nastenke, statočnom, ale samoľúbom Ivanovi a láske, ktorá si poradí so zlou macochou rovnako ako s mrazivým kúzlom barly mrazilky. Vedeli ste, že Babu Jagu hral chlap? Georgij Milljar alias Baba Jaga bol taký všestranný, že si aj kostým navrhoval sám. 

9.    S tebou ma baví svet 

Keď chlapi zoberú deti na chalupu. Za vznik legendárnej českej komédie vďačíme skôr náhode. Filmárka Marie Poledňáková sa totiž inšpirovala skutočnosťou, keď si na večierku vypočula rozhovor niekoľkých mužov, ktorí sa rozprávali o spoločnej zimnej výprave. Vďaka tejto náhode, skvelému spracovaniu a hereckému obsadeniu si film vyslúžil ocenenie „Najúspešnejšia česká komédia storočia“. Vedeli ste, že scéna, kde Pavel Nový alias Pepa utiera Pepínovi zadok vetvičkou, bola reálna. Pepínov plač pochopiteľne tiež. 

10.  Princezná so zlatou hviezdou  

Legendárna česká rozprávka Princezna se zlatou hvězdou slávi už neuveriteľných 63 rokov! Každý rok sa na ňu počas Vianoc dívajú generácie divákov a snáď neexistuje človek, ktorý by nepoznal pôvabnú princeznú Ladu, krásneho princa Radovana a zlého kráľa Kazisvěta. Patrí totiž medzi najobľúbenejšie rozprávky vôbec.