Vážení priaznivci chémie, vzhľ…

Vážení priaznivci chémie, vzhľadom na prísnejšie opatrenia ohľadom nášho bežného fungovania v súvislosti so šíriacou sa koronavírusovou pandémiou (epidémiou na rozľahlom území, dokonca prekračujúcou hranice kontinentu) považujeme za potrebné, aby sa aj tu objavili dôležité informácie.
Na úvod, COVID 19 (COronaVIrus Disease) je vírusové ochorenie, spôsobované kmeňom koronavírusu, ktorý iba nedávno prekonal medzidruhovú bariéru. Pôvodne bolo známe, že infikuje vtáky a nižšie cicavce, ale cez istý medzičlánok sa mu podarilo infikovať v Číne koncom minulého roka svoje prvé obete. Spomínaný medzičlánok býva v podobných prípadoch často netopier, tentoraz sa uvažuje okrem netopierov aj o šupinavcoch (tiež cicavec, žijúci v Ázii i Afrike). Vedci často vedú filozofické debaty, či vírus je alebo nie je živý organizmus. V skutočnosti je vírus iba akousi usporiadanou štruktúrou pozostávajúcou z rôznych molekúl – má napr. svoje jadro tvorené nukleovými kyselinami (DNA, RNA) a obal – tzv. kapsid, ktorý tvoria proteíny. Sám ale nemá nijaké organely a mimo hostiteľa v ňom neprebiehajú žiadne procesy, ako v živej bunke ("trávenie" potravy, získavanie energie či reprodukcia). Vírus je odkázaný na hostiteľa – cudziu bunku. Až po vniknutí do hostiteľskej bunky (mimochodom, na uchytenie sa na bunku vírus často využíva glykány ) začne vírus využívať svojho hostiteľa a jeho vnutrobunkové mechanizmy na to, aby vytvoril svoje ďalšie kópie a následne bunku opúšťa. Niektoré vírusy su menej akčné a v hostiteľskej bunke ostávajú bez príznakov aj veľmi dlhú dobu, napr. vírus HIV (spôsobujúci AIDS). Stojí za zmienku, že antibiotiká na vírusy nefungujú práve z toho dôvodu, že vírusy nemajú vlastný metabolizmus. Antibiotiká často fungujú tak, že narúšajú isté bunkové mechanizmy, ktoré sú typické pre jednoduchšie, tzv. prokaryotické bunky – teda baktérie (pre znalcov – inhibícia tvorby bunkovej steny pri penicilínoch, alebo inhibícia biosyntézy proteínov pri makrolidoch). Vírus je teda typický parazit, ktorý má veľkosť približne 100 nm – ide teda o akúsi biologickú nanočasticu.
Tento vírus spôsobuje ochorenia dýchacích ciest, ale dokáže infikovať i črevné bunky. Na svojom povrchu obsahuje molekuly, ktoré si môžeme predstaviť ako kľúč, a dokáže infikovať výhradne bunky, ktoré na svojom povrchu majú špecifický "zámok". Pri infekcii si vo vyše 80% prípadoch imunitný systém poradí a samotný priebeh ochorenia je skutočne veľmi mierny – ako pri prechladnutí. Pri ľuďoch starších alebo s oslabenou imunitou sa môže stať, že pri infekcii pľúc nastáva prehnaná imunitná odpoveď (zle regulovaná), poškodzujúca vlastné tkanivo, čo môže viesť až k zlyhaniu pľúc. Ideálny stav je, aby sa ochorenie vôbec (alebo aspoň v dostatočne nízkej miere) nešírilo. Tým sa výrazne zníži pravdepodobnosť, že ochorenie postihne niekoho z rizikovej skupiny. K tomu vedú aj odporúčania nášho Ministerstva zdravotníctva:
Ako sa teda správať v prípade, že sa populáciou šíri takýto vírus. Vírus sa mimo hostiteľa šíri drobnými kvapôčkami, ktoré pochádzajú od nosiča – ten nemusí na sebe pociťovať žiadne symptómy. Do vzduchu sa kvapôčky dostávajú pri rozprávaní, kýchaní či kašľaní. Kvapôčky však necestujú ďalej ako cca 1 meter, preto je dôležité v prípade, že vidíte chorého človeka (čo nutne neznamená, že je infikovaný práve koronavírusom!), dodržiavať väčšiu vzdialenosť. Zatiaľ nemáme informácie, ako dlho vírus prežíva na povrchoch (napr. ak kvapôčky nedoletia na druhého človeka, ale pristanú napr. na stole). Preto sa odporúča povrchy často dezinfikovať, rovnako si umývať ruky, a minimalizovať pri práci v cudzom prostredí dotyky tváre (ak máte vírus na prstoch, najlepšia brána pre vírus sú oči, nos a ústa). Rúška na tvári zníži riziko infekcie, ale NEZABRÁNI v nej na 100%. Vírus je veľmi malý a môže cez tkaninu prejsť. Používajte najmä jednorázové vreckovky a tie ihneď vyhadzujte, následne si umyte ruky. Ak používate vreckovku v prostriedkoch hromadnej dopravy, snažte sa rukou, ktorou ste vreckovku použili, nedotýkať sa okolia. Dôležité je nezdržovať sa na miestach, kde cirkuluje vzduch a kde je predpoklad vysokej koncentrácie ľudí na malej ploche – napr. nákupné centrá. A čo je najdôležitejšie – nerobme paniku neumrieme od hladu ak nebudeme mať zásoby na mesiac vopred, nehrozí nám zákaz vychádzania na ulicu. Takéto správanie je nezodpovedné a môže byť v extrémnych prípadoch posudzované ako šírenie poplašnej správy. Treba byť ohľaduplný voči ostatným. Obavy ohľadom Vášho zdravotného stavu riešte telefonicky či už s lekárom alebo lekárnikmi, ktorí momentálne pracujú na 200%. V prípade podozrenia Vám vzorku/výter príde odobrať školený personál – v žiadnom prípade nechoďte na pohotovosť, kde môžu čakať neinfekční ľudia s inými komplikáciami – môžete im uškodiť. Dbajte na osobnú hygienu a obmedzte všetko, čo nie je nevyhnutné. Ak môžete, ostaňte pracovať z domu. Ak budeme všetci svedomití, počet prípadov nakazených bude čoskoro každým dňom výrazne klesať.
Update 1: výtery z nosa a hrdla sa realizujú doma potom, ako o dôvodnom podozrení rozhodne operačné stredisko v súčinnosti s krajským hygienikom.
Update 2: vírus môže logicky "docestovať" na väčšiu vzdialenosť, pokiaľ je poháňaný vírením vzduchu, napr. klímou – prípad z čínskeho autobusu. Preto sa vyhýbajte napr. nákupným centrám.